Strona głównaZwiązkiNajważniejsza cecha życiowego partnera? Życzliwość

Najważniejsza cecha życiowego partnera? Życzliwość

Co sprawia, że chcemy, aby dana osoba została naszym współmałżonkiem? Jak się okazuje, najważniesza cecha życiowego partnera to życzliwość.
Najważniejsza cecha życiowego partnera? Życzliwość
Z badań uczonych ze Swansea University w Wielkiej Brytanii wynika, że bez względu na różnice kulturowe, najbardziej pożądaną cechą u jest życzliwość.

Do badań zaproszono 2700 młodych ludzi, którzy mieli określić idealnego towarzysza życiowego. Uczestnicy dysponowali budżetem, który pozwalał „kupić" określone cechy ukochanego lub ukochanej, wśród nich były: piękno fizyczne, bogactwo, ironia, życzliwość, czystość, , pragnienie zostania rodzicem, . Na każdą z wymienionych cech mogli przeznaczyć jakąś sumę dolarów w granicach wskazanych przez naukowców.

Jak ustalono, piękny wygląd i zasobny portfel były jednymi z popularniejszych charakterystyk kandydatów na współmałżonków, jednak to życzliwość uzyskała najwyższe stawki. Na tę ostatnią cechę przeznaczano od 22 do 26 proc. całego budżetu, nieco mniej przeznaczano na zewnętrzne piękno i wysoki status ekonomiczny, zaś na czystość czy kreatywność poniżej 10 proc. całości sumy, jaką dysponowano.

Kiedy zestawiono preferencje uczestników z krajów wschodnich, takich jak Singapur, Malezja i Hongkong, z wyborami badanych z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Australii, ujawniły się pewne różnice kulturowe, ale i podobieństwa. Przykładowo, bez względu na region mężczyźni bardziej koncentrowali się na wyglądzie kobiet (22 proc. panów, podczas gdy wygląd mężczyzn szczególnie interesował średnio 16 proc. pań), tymczasem kobietom bardziej zależało na zamożności partnerów (było tym szczególnie zainteresowanych 18 proc. pań i 12 proc. panów).

Jak uważają autorzy badań, wskazanie ogólnych upodobań co do określonych cech partnerów daje pewne informacje o uniwersalnych zachowaniach i oczekiwaniach. Jak się wydaje, niektóre z nich mają charakter ogólnoludzki i nie zależą od kultury.

Na temat badań napisano w Journal of Personality: preference priority model

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy