Strona głównaZwiązkiMiłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.
Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

Im większe zakochanie, tym poważniejsze problemy z koncentracją

Kilkadziesiąt osób, które były w związku krócej niż pół roku, wykonało szereg zadań, podczas których musieli jak najszybciej odróżnić informacje nieistotne od istotnych. Im bardziej uczestnicy byli zaangażowani w nowy związek, tym mniej byli w stanie ignorować nieistotne wiadomości. Intensywność miłości była zatem powiązana z poziomem koncentracji. Co ciekawe, nie odnotowano tu różnicy między mężczyznami i kobietami.

Kontrola poznawcza

W jednym z eksperymentów uczestnicy słuchali muzyki, która wywoływała romantyczne uniesienia i myśleli o jakimś przyjemnym wydarzeniu związanym z partnerem, aby wzmocnić poczucie miłości. Uczestnicy wypełnili również kwestionariusz, który został wykorzystany do oceny intensywności ich . Wyniki różniły się od tego, co ustalono wcześniej. Poprzednie badania pokazały, że umiejętność ignorowania rozpraszających informacji jest potrzebna do utrzymania długotrwałego związku romantycznego. Umiejętność kontrolowania siebie (tzw. „kontrola poznawcza") i opierania się pokusom, które mogą zagrażać związkowi, jest niezbędna w długotrwałej miłości.

Myśli o ukochanym/ukochanej

Uczestnicy badań byli w romantycznym związku zaledwie od kilku miesięcy. - Kiedy właśnie zaangażowałeś/aś się w relację, prawdopodobnie trudniej będzie ci skupić się na innych rzeczach, ponieważ dużą część swoich zasobów poznawczych wykorzystujesz na myślenie o drugiej osobie - mówi Henk van Steenbergen z Uniwersytetu w Lejdzie. - Z drugiej strony, dla długotrwałego związku kluczowe wydaje się posiadanie odpowiedniej kontroli poznawczej. Z biegiem czasu odpowiednia kontrola może mieć kluczowe znaczenie dla udanego - dodaje van Steenbergen.

Dlaczego miłość ma związek z kontrolą poznawczą?

- Powód, dla którego miłość jest związana z tą kontrolą, jest wciąż nieznany. Możliwe, że kochankowie wykorzystują wszystkie swoje zasoby poznawcze, aby myśleć o ukochanej, co nie pozostawia im zasobów do wykonania nudnego zadania. Może być też jednak tak, że ludzie, którzy mają zmniejszoną kontrolę poznawczą, mogą doświadczać bardziej intensywnych uczuć miłosnych niż ci, którzy cechują się wyższym jej poziomem - mówi van Steenbergen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy