Strona głównaZwiązkiMiłość a nienawiść - badania potwierdzają, że granica między nimi jest cienka

Miłość a nienawiść - badania potwierdzają, że granica między nimi jest cienka

Odi et amo (łac. kocham i nienawidzę) napisał w słynnym epigramacie rzymski poeta Katullus. Te dwa uczucia czy postawy w istocie są bardzo bliskie, potwierdza to badanie encefalogramem.
Miłość a nienawiść - badania potwierdzają, że granica między nimi jest cienka [© Stepan Popov - Fotolia.com] Badacze z University College London wykonali zdjęcia rentgenowskie mózgu wykonane metodą encefalografii, na podstawie których ustalili, że istnieje bliski związek pomiędzy odczuwaniem miłości i nienawiści.

Zidentyfikowano obszary mózgu aktywowane, gdy widzimy kogoś, kogo trudno nam znieść (tzw. obwód nienawiści). Te same obszary zaś są powiązane z agresją, uczuciami romantycznymi i matczyną miłością. Tymczasem strach czy odczuwanie niebezpieczeństwa i zagrożenia, mają związek z innymi częściami mózgu, choć także powiązanymi z odczuwaniem miłosnych afektów.

Z biologicznego punktu widzenia i są dwiema bliskimi emocjami, które mogą wywoływać nieracjonalne czyny, czy to niegodziwe, czy heroiczne.

Analizując reakcje mózgu u siedemnastu uczestników, uczeni odkryli, że podczas oglądania fotografii ludzi, co do których odczuwano silną niechęć, aktywowane były określone obszary w mózgu. Objęły one część kory czołowej, która pomaga przewidzieć poczynania innych (co ma szczególne znaczenie, gdy przebywamy w towarzystwie kogoś, kogo nienawidzimy, a także objęły dwie odrębne struktury: skorupę i wyspę (części mózgowia).

Ci ciekawe, zarówno skorupa, jak i wyspa są aktywowane w związku z uczuciem miłości. Skorupa ma udział w przygotowaniu zdecydowanych działań w kontekście , np. w obecności rywala. Wyspa zaś jest aktywna, kiedy odczuwane są pobudzenia i .

Jest jednak w mózgu rozróżnienie pomiędzy nienawiścią i miłością. Jeśli chodzi o tę drugą, wyłączane są że obszerne części kory mózgowej związane z rozsądkiem oraz racjonalnym osądem. W przypadku nienawiści zaś regiony nieaktywne są mniejsze. Wydaje się więc, że na pozimie mózgu miłość jest silniejsza niż nienawiść, tzn. ma bardziej przemożny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

O wynikach badania można przeczytać w magazynie PloS ONE.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy