Strona głównaZwiązkiMasz problemy z nadwagą? To może być wina kłopotów w małżeństwie

Masz problemy z nadwagą? To może być wina kłopotów w małżeństwie

Jeśli twoje małżeństwo jest trudne, możesz to odczuwać na różnych poziomach, w tym w wadze ciała.
Kłopoty w związku nierzadko wiążą się z objawami depresji, a to nie sprzyja formie fizycznej i może przekładać się na problemy z .

Konflikty małżeńskie i symptomy depresji to niebezpieczna kombinacja dla sylwetki. Te dwa czynniki zwiększają ryzyko zmieniając sposób, w jaki organizm przetwarza pokarmy bogate w tłuszcz.

Związek między małżeńskimi problemami a nadwagą lub otyłością dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W ramach badań dwie godziny po spożyciu posiłku, który składał się z tego, co typowe fast food, miały przedyskutować i próbować rozwiązać jeden lub więcej problemów, z którymi się zmagają (np. dotyczących stosunku do pieniędzy).

Rozmowy zostały sfilmowane, aby sklasyfikować rodzaj interakcji partnerów (na przykład poziom wrogości), a jednocześnie mierzono spożycie kalorii co godzinę przez 20 minut przez 7 godzin. Poza tym przed i po posiłku pobrano kolejne próbki krwi do pomiaru zmian w poziomach glukozy, insuliny i trójglicerydów. Okazało się, że i mężowie, i żony z historią depresji oraz problemami związkowymi spalają mniej kalorii po posiłkach i mają wyższy szczytowy poziom insuliny oraz trójglicerydów we krwi. W skali roku przekłada się to przeciętnie na wzrost masy o 5,4 kg. Co więcej, skonfliktowane ze współmałżonkiem osoby są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, i .

„Prawdopodobnie nasze wyniki jeszcze niedoszacowują zagrożeń dla zdrowia, ponieważ przedstawiają skutki jednego posiłku. Większość ludzi je co 4-5 godzin, a kolację często jada się z partnerem. Posiłki zaś stanowią okazję do kontynuowania sporów, więc bezwiednie ustanawia się trwały wzór szkody metabolicznej, który rozpoczyna się od wrogości i objawów depresji", mówią autorzy badań.

Wyniki badań przedstawiono podczas konferencji ScienceWriters2014, która odbyła się na Columbus State University.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy