Strona głównaZwiązkiMałżeństwo związane z ochroną przed przedwczesną śmiercią

Małżeństwo związane z ochroną przed przedwczesną śmiercią

Małżeństwo i związek może być kluczem do dłuższego życia. Jak wynika z nowego badania, u osób w wieku średnim, które nie mają stałego partnera lub małżonka, notuje się wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w ciągu tych lat.
Małżeństwo związane z ochroną przed przedwczesną śmiercią Przejście z wieku średniego do starszego powinno być czymś zupełnie naturalnym i oczekiwanym, dlatego zrozumienie, dlaczego niektórzy przedwcześnie umierają, jest tak istotne. Uczeni ocenili wpływ historii oraz okresu jego trwania na prawdopodobieństwo śmierci w wieku średnim.

Badacze chcieli również przetestować rolę osobowości przed i w okresie małżeństwa oraz ilościowo określić rolę zachowań zdrowotnych.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 4 802 osób urodzonych w latach czterdziestych, które wzięły udział w badaniu University of North Carolina Alumni Heart Study (UNCAHS).

Autorzy badań byli szczególnie zainteresowani stabilnością i zmianą stanu cywilnego uczestników oraz pozostawaniem w związku po osiągnięciu wieku średniego. Analizowali też osobowość badanych przy wstąpieniu do college'u, status społeczno-ekonomiczny i ryzykowne zachowania zdrowotne.

Okazało się, że posiadanie partnera po osiągnięciu wieku średniego chroni przed przedwczesną śmiercią: ci, którzy nigdy nie wzięli ślubu, mieli ponad dwukrotnie wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu w porównaniu do osób przebywających w stabilnym związku przez całe dorosłe życie.

Bycie singlem lub strata partnera i nie znalezienie nikogo zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w wieku średnim i zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia kolejnych lat do osiągnięcia starości. Zależność pozostała w mocy także po uwzględnieniu osobowości i ryzykownego zdrowotnie zachowania. Stan cywilny nadal miał znaczący wpływ na przeżycie.

Bycie w związku lub pozostawanie singlem zapewnia różne poziomy emocjonalne i funkcjonalne , które okazują się być związane ze śmiertelnością.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Annals of Behavioural Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć