Strona głównaZwiązkiMałżeństwo i konkubinat a poczucie szczęścia - forma związku bez znaczenia

Małżeństwo i konkubinat a poczucie szczęścia - forma związku bez znaczenia

Pary małżeńskie zyskują niewiele więcej korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego, zdrowia i więzi społecznych w porównaniu z mieszkającymi wspólnie parami niebędącymi małżeństwem. Zarówno małżeństwo jak i konkubinat dają więcej korzyści w porównaniu z samotnością, choć z czasem profity te słabną.
Małżeństwo i konkubinat a poczucie szczęścia - forma związku bez znaczenia
- Małżeństwo od dawna stanowi ważną instytucję społeczną, jednak w ostatnich dekadach w społeczeństwach zachodnich zwiększyła się liczba konkubinatów oraz dzieci urodzonych poza małżeństwem - mówi prof. Kelly Musick z Uniwersytetu Cornell. - Zmiany te zatarły granice małżeństwa, skłaniając do pytań o to, czy pozostawanie w małżeństwie różni się od alternatywnych relacji - dodaje.

Wcześniej pokazano związek między małżeństwem i dobrostanem, często jednak brano pod uwagę małżeństwo względem stanu wolnego lub porównywano pary po ślubie i konkubinaty w określonym momencie. Teraz sprawdzono jak się mają do siebie obie formy związku, koncentrując się na tym, co ulega zmianie, gdy samotni mężczyźni i kobiety rozpoczynają małżeństwo lub konkubinat oraz na ile efekty pozostawania w parze utrzymują się w czasie.

Eksperci skoncentrowali się na kluczowych obszarach dobrego samopoczucia, biorąc pod uwagę poziom poczucia szczęścia, objawy , stan zdrowia i więzi społeczne.

Jak odkryto, bezpośrednio po ślubie i decyzji o wspólnym pożyciu wzrost był bardzo znaczący - pary przeżywały „miesiąc miodowy" z wyższym poziomem szczęścia i mniejszą ilością objawów depresyjnych w porównaniu z samotnymi. Te zalety bycia razem nie trwały jednak w dłuższej perspektywie.

Zarówno małżeństwo, jak i konkubinat skutkowały słabszym kontaktem z rodzicami i przyjaciółmi w porównaniu z pozostawaniem w stanie wolnym i skutki tego wydawały się utrzymywać z upływem czasu.

- Odkryliśmy, że różnice między a konkubinatem są zazwyczaj niewielkie i zanikają po „miesiącu miodowym". Pary małżeńskie doświadczyły poprawy zdrowia (prawdopodobnie związanej z formalnymi korzyściami z małżeństwa, takimi jak wspólny program opieki zdrowotnej), jednak osoby żyjące w konkubinacie cechowały się większym wzrostem szczęścia i poczucia własnej wartości. Dla niektórych konkubinat wiązał się z mniejszą liczbą niechcianych zobowiązań niż małżeństwo i pozwalał na większą elastyczność, autonomię i rozwój osobisty - mówi prof. Musick.

- W porównaniu z większością krajów uprzemysłowionych Ameryka ciągle docenia małżeństwo ponad inne formy rodziny. W każdym razie nasze badania pokazują, że małżeństwo w żaden sposób nie jest wyjątkowe w zwiększaniu dobrego samopoczucia i że inne formy romantycznych związków mogą przydać wiele takich samych korzyści - dodaje prof. Musick.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy