Strona głównaZwiązkiMałżeńskie szczęście - szanse na nie mogą być zapisane w genach

Małżeńskie szczęście - szanse na nie mogą być zapisane w genach

Nowe badanie sugeruje, że prawdopodobieństwo pozostawania w długotrwałym szczęśliwym związku jest do pewnego stopnia zależne zarówno od twoich genetycznych uwarunkowań, jak i tych cechujących twojego współmałżonka.
Małżeńskie szczęście - szanse na nie mogą być zapisane w genach [Fot. zinkevych - Fotolia.com]
Geny twoje i twojego partnera tworzą kombinację, która ma wpływ na szanse na stworzenie bliskiej szczęśliwej relacji, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale.

Doświadczenia zdobywane w parze i jakość codzienności są silnym wskaźnikiem , mówią uczeni, ale geny współmałżonków również mają tu znaczenie. Określone kombinacje genetyczne oddziałują na poziom oksytocyny zwanej „homonem miłości", która stymuluje - w zależności od sytuacji - podporządkowanie, ufność, , zazdrość, , odpowiedzialność czy współpracę. Oksytocyna ma istotne znaczenie dla budowania więzi międzyludzkich i nasze .

W badaniach wzięło udział niemal dwieście par, które tworzyły osoby w wieku 37-90 lat. Uczestnicy wskazali poziom satysfakcji ze swojego związku, następnie zaś pobrano od nich materiał do badań genetycznych. Okazało się, że gdy choćby jeden z partnerów miał tzw. genotyp GG w obrębie receptora genu , dana para odznaczała się wyższym zadowoleniem ze swojej relacji w porównaniu do uczestników o innych genotypach. Ci pierwsi cechowali się też niższym poziomem i niepewności co do swojego małżeństwa - obecność tych stanów emocjonalnych znacząco obniża poczucie własnej wartości i zwiększa strach przed odrzuceniem, w efekcie zaś odbiera radość z bycia razem.

Co więcej - mówią uczeni - poprzednie testy dowiodły, że posiadanie wariantu receptora oksytocyny OXTR rs53576 wiąże się z takimi cechami osobowości, jak stabilność emocjonalna, empatia i towarzyskość, które sprzyjają budowaniu dobrych relacji z innymi.

O badaniach napisano w magazynie PLoS One.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy