Strona głównaZwiązkiLudzie o niskim poczuciu własnej wartości pozostają w nieszczęśliwych związkach

Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości pozostają w nieszczęśliwych związkach

Osoby z niską samooceną są bardziej skłonne do pozostawania w nieszczęśliwych związkach, mówią badacze z University of Waterloo.
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości pozostają w nieszczęśliwych związkach [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Powszechne jest przekonanie, że ludzie o są bardziej negatywnie nastawieni i dużo więcej narzekają. Chociaż tak w istocie może być w niektórych sytuacjach społecznych, badanie sugeruje, że w związkach romantycznych partner o niskiej samoocenie rezygnuje z rozwiązywania problemów - mówi Megan McCarthy, współautorka badań.

Jeśli partner nie angażuje się w otwartą i szczerą rozmowę na temat związku, być może nie tyle on go/ją nie obchodzi, ale raczej czuje się niepewnie i boi się zranienia, mówią psycholodzy.

Sprawdzono, jaki wpływ na związek ma niska samoocena jednego z partnerów. - Odkryliśmy, że ludzie z bardziej negatywną oceną samych siebie często mają wątpliwości i obawy dotyczące stopnia, w jakim inni się o nich troszczą. To może skłaniać je do zachowań obronnych, takich jak unikanie konfrontacji - wyjaśnia McCarthy.

Ludzie uznający samych siebie za kiepskich pod różnymi względami prezentują niechęć do rozwiązywania problemów, co może wynikać z przed negatywnymi skutkami. Takie osoby sądzą, że nie mogą się odezwać bez ryzyka odrzucenia ze strony partnera i szkody dla ich związku, co skutkuje większym ogólnym niezadowoleniem z .
- Możemy sądzić, że milczenie w stylu „wybacz i zapomnij" jest konstruktywne i być może sensowne przy drobnych konfliktach. Jednak kiedy mamy poważny problem w związku, brak rozwiązania poważnych problemów może być destrukcyjny - uważa McCarthy - Wszyscy wiemy, że bliskie relacje bywają trudne. Kluczową kwestią jest zatem to, jak radzimy sobie, gdy czujemy się niezadowoleni z partnera.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy