Strona głównaZwiązkiŁatwość rozpoznawania twarzy przekłada się na większą liczbę bliskich relacji

Łatwość rozpoznawania twarzy przekłada się na większą liczbę bliskich relacji

Masz problemy z rozpoznawaniem twarzy czy też nigdy nie ich nie zapominasz? Im lepiej potrafisz rozpoznawać twarz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć dobre, pełne wsparcia relacje, niezależnie od typu osobowości.
Łatwość rozpoznawania twarzy przekłada się na większą liczbę bliskich relacji [fot. Victoria from Pixabay]
Z zaskoczeniem odkryto, że zdolność rozpoznawania twarzy nie ma nic wspólnego z tym, jak ekstrawertyczna czy towarzyska jest dana osoba. W każdym razie dobra pamięć twarzy jest powiązana z liczbą bliskich, wysokiej jakości , jakie łączą ludzi.

Naukowcy z australijskich uniwersytetów przeprowadzili cztery badania z udziałem ponad 3 tysięcy osób, aby sprawdzić związek między rozpoznawalnością twarzy, sieciami społecznościowymi i cechami .

W testach, w których uczestnicy zapamiętywali nowe twarze lub identyfikowali twarze gwiazd, wyniki korelowały z liczbą ich bliskich związków. - Osoby, które zidentyfikowały więcej twarzy, zazwyczaj miały większe, przynoszące wsparcie sieci społecznościowe, co dobrze wróży ich ogólnemu zdrowiu i poczuciu - mówi psycholog dr Laura Engfors.

- Wzrost od najniższej (2) do największej (28) ilości twarzy, które zostały pomyślnie rozpoznane w jednym teście, zbiegł się z sześcioma dodatkowymi bliskimi związkami, zwiększając się z dziewięciu do piętnastu. Nie znaleziono żadnego związku pomiędzy rozpoznawaniem twarzy a osobowością. - Nasze odkrycia wykluczają pogląd, że bycie towarzyskim oznacza, że prawdopodobnie będziesz świetny w rozpoznawaniu twarzy. Pomaga to również rozwiać powszechne błędne przekonanie, że nierozpoznawanie kogoś oznacza, że jesteś mniej towarzyski/a - wyjaśnia dr Engfors.

- Możliwość łatwiejszego rozpoznawania twarzy oznacza także, że ludzie mogą szybciej nawiązywać relacje. Wyobraź sobie, że odbyłeś/aś wciągającą rozmowę z osobą, którą dopiero co poznałeś/aś. Kilka tygodni później spotykasz tę osobę ponownie. Jeśli szybko i łatwo ją rozpoznasz, otwiera to drzwi do rozwinięcia relacji nawiązanej podczas pierwszego spotkania. Z drugiej strony, jeśli nie rozpoznajesz znajomych, przegapisz szansę na wykorzystanie początkowej interakcji - mówi dr Engfors.

- Bycie rozpoznawalnym przez kogoś podnosi poczucie własnej wartości. Może sprawić, że poczujemy się ważni i docenieni, co sprawi, że nawiążemy cieplejszą relację z tą osobą, czujemy się z kolei lekceważeni, jeśli ktoś, kogo spotkaliśmy wcześniej, nas nie rozpoznaje - zauważa dr Linda Jeffery, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy