Strona głównaZwiązkiKto jest najbardziej zagrożony samotnością

Kto jest najbardziej zagrożony samotnością

Szeroko zakrojone badania pokazały, że najwyższy poziom samotności deklarują: młodzi ludzie, mężczyźni i osoby w społeczeństwach „indywidualistycznych".
Kto jest najbardziej zagrożony samotnością
Poziom samotności zbadano u ponad 46 tysięcy osób w wieku 16-99 lat. Jak się okazało, młody mężczyzna żyjący w indywidualistycznym społeczeństwie - takim jak brytyjskie czy amerykańskie - częściej deklaruje poczucie niż starsza kobieta w społeczeństwie kolektywistycznym - takim jak chińskie czy brazylijskie.
W przeciwieństwie do tego, czego ludzie mogą się spodziewać, samotność nie jest problemem typowym dla osób starszych. Tak naprawdę młodsi ludzie zgłaszają większe poczucie samotności - mówi prof. Manuela Barreto z Uniwersytetu w Exeter - Ponieważ samotność wynika z poczucia, że więzi społeczne nie są tak dobre, jak tego oczekiwano, jej poziom jest odmienny ze względu na to, czego spodziewają się młodsi i starsi ludzie - dodaje prof. Barreto.
Innymi słowy, seniorzy nie liczą na częste i liczne towarzystwo, toteż, być może, mniej się zawodzą, gdy dłużej pozostają w pojedynkę. Odkryta zależność dotycząca wieku, wydaje się obowiązywać w wielu krajach i kulturach, mówią eksperci.

Jeśli chodzi o płeć, wyniki nie są już tak jednoznaczne. Panuje przekonanie, że przyznanie się do poczucia „samotności" może być szczególnie piętnujące dla mężczyzn. Jednak gdy w ankietach nie używa się tego słowa, mężczyźni czasami deklarują wyższy poziom osamotnienia niż kobiety, wskazują badacze.

Ogółem przeanalizowano odpowiedzi mieszkańców ponad dwustu krajów, co - zdaniem autorów - było szczególnie ważne, ponieważ można było dostrzec różnice kulturowe w deklarowanym nasileniu samotności. Jak się wydaje, przyznanie się do poczucia jest bardziej napiętnowane w społeczeństwach indywidualistycznych, w których oczekuje się, że ludzie będą samodzielni i autonomiczni. Jednakże to właśnie w tych społeczeństwach deklarowany problem nasilenia samotności był znaczniejszy niż w społeczeństwach kolektywistycznych.

W obliczu pandemii - wskazuje prof. Barreto - szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak zmiany społeczne mogą wpływać na młodych ludzi. - Jakkolwiek prawdą jest, że młodsi potrafią lepiej korzystać z technologii dla podtrzymywania relacji społecznych, wiadomo również, że jest to raczej zastępstwo niż przedłużenie tych kontaktów, co nie łagodzi poczucia izolacji- uważa badaczka.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć