Strona głównaZwiązkiKonflikty w związku? Hormony pomagają zachować spokój

Konflikty w związku? Hormony pomagają zachować spokój

Jaki jest sekret szczęśliwego związku? To jeden z hormonów sprawia, że jest się bardziej wyrozumiałym i pozytywnie nastawionym wobec partnera.
Konflikty w związku? Hormony pomagają zachować spokój
Badacze z Uniwersytetu w Zurychu odkryli korzystne działanie oksytocyny w zmniejszaniu w sytuacjach konfliktowych pomiędzy partnerami.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że o nazwie oksytocyna ma wpływ na regulowanie zachowań społecznych, więc teraz postanowiono zbadać jego działanie w kontekście relacji między parami. Do eksperymentu zaproszono 47 par, które miały omówić jakiś trudny temat, wywołujący zwykle konflikty. Przed badaniem uczestników podzielono na dwie grupy - jednej podano w postaci sprayu, drugiej zaś placebo.

Analizowano zachowanie par, a jednocześnie poziom stresu - mierzono ilość kortyzolu w ślinie obojga partnerów podczas „gorącej" dyskusji. Monitorowano pozytywne zachowania, takie jak słuchanie, zgadzanie się i śmiech, a także negatywne: takie jak przerywanie, krytykowanie lub obrażanie. Wyniki pokazały, że pary, które otrzymywały oksytocynę, zachowywały się bardziej rozsądnie i pozytywnie niż uczestnicy, którym podano placebo. Co więcej, poziom kortyzolu u osób z pierwszej grupy był niższy niż w grupie kontrolnej.

Eksperyment pokazał, że oksytocyna może wydłużyć czas pozytywnego nastawienia w . Jak wyjaśniają uczeni, hormon ten jest jednym z czynników biologicznych mających istotny wpływ na stan emocjonalny. Wiadomo, że wzmacnia takie cechy, jak zaufanie, altruizm i otwartość, co poprawia relacje z innymi ludźmi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Biological Psychiatry.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy