Strona głównaZwiązkiKobiety aktywne seksualnie do późnej starości

Kobiety aktywne seksualnie do późnej starości

Wbrew ciągle powszechnym mitom, większość kobiet, które są aktywne seksualnie, nie przestają uprawiać seksu, gdy wchodzą wiek średni i starszy.
Kobiety aktywne seksualnie do późnej starości [© apops - Fotolia.com] Mimo upływu czasu kobiety nie tracą zainteresowania . I to nawet wówczas, gdy diagnozuje się u nich zaburzenia seksualne, mówią uczeni.

Naukowcy z University of Pittsburgh Medical Center niedawno ukończyli badania z udziałem około 350 kobiet w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu kilku lat, których seksualność oceniano przez kilka lat.

Badacze poprosili kobiety o podanie informacji na temat ich życia seksualnego przy użyciu standardowego testu o nazwie „Ocena funkcjonowania seksualnego kobiet" (Female Sexual Function Index, FSFI). Panie odpowiadały na pytania o poziom swojego popędu seksualnego, ewentualne problemy z podnieceniem lub odczuwaniem bólu podczas stosunku, etc.

Naukowcy odkryli, że w ciągu ośmiu lat badań, ponad 85 procent kobiet pozostało aktywnych seksualnie.
Co ciekawe, choć badanie FSFI wypadło słabo, tzn. odnotowano relatywnie dużo zaburzeń, kobiety nie zrezygnowały z aktywności seksualnej.

Jednym z najważniejszych czynników, które decydowały o tym, czy kobiety pozostały aktywne seksualnie, były ich poglądy na temat seksu. Panie, które na początku badania przyznały, że seks jest dla nich bardzo ważny, trzy razy częściej pozostawały aktywne w tej sferze życia także pod koniec badania w porównaniu do kobiet uważających, że seks albo ma małe znaczenie, albo nie ma go wcale.

Poza osobistymi przekonaniami, ważnym wskaźnikiem kontynuacji życia seksualnego był . Im niższy, tym wyższe prawdopodobieństwo zaangażowania w życie intymne.

Jak zaznaczają uczeni, FSFI może nie być najlepszym narzędziem do oceny zdrowia seksualnego, ponieważ skupia się głównie na stosunkach seksualnych. Naukowcy odkryli zaś, że dla wielu kobiet po wyższy priorytet mają inne aspekty seksualności, takie jak , dotykanie i ogólna intymność.

Wyniki badań opublikowano wmagazynie JAMA Internal Medicine.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy