Strona głównaZwiązkiKłopoty w małżeństwie skutkują otyłością

Kłopoty w małżeństwie skutkują otyłością

Problemy w małżeństwie i historia depresji może zwiększać ryzyko otyłości zmieniając sposób, w jaki organizm przetwarza produkty o dużej zawartości tłuszczu.
Kłopoty w małżeństwie skutkują otyłością [©  Daria Filiminova - Fotolia.com] W badaniu kobiety i mężczyźni, którzy cierpieli niegdyś na i często kłócili się z partnerami, byli szczególnie narażeni na problemy metaboliczne po zjedzeniu posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu. Takie osoby spalały mniej kalorii i miały wyższy poziom insuliny oraz triglicerydów po obfitych posiłkach w porównaniu do osób bez wspomnianych czynników ryzyka.

Zmniejszone spalanie kalorii w ciągu siedmiu godzin po jednym posiłku - średnio 118 mniej kalorii u ludzi z wcześniejszą depresją i trudnym małżeństwem - przekłada się na przyrost masy ciała do 12 kg w ciągu roku.

Odkrycia te nie tylko określają, w jaki sposób chroniczne stresory mogą prowadzić do otyłości, ale również wskazują, jak istotne jest leczenie zaburzeń nastroju. Interwencje w zakresie wyraźnie mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia fizycznego, wyjaśniają uczeni z Behavioural Medicine Research przy The Ohio State University.

W badaniach wzięły udział 43 zdrowe pary w wieku 24 - 61 lat, które były małżeństwem przez okres co najmniej trzech lat. Uczestnicy wypełnili szereg ankiet. Obejmowały one m. in. ocenę satysfakcji ze związku, zaburzeń nastroju i objawy depresji.

Podczas testów wszyscy uczestnicy jedli jajka, kiełbasę z indyka, herbatniki i sos. Posiłek miał 930 kalorii i 60 gramów tłuszczu. Został zaprojektowany tak, aby naśladować popularne zestawy .

Dwie godziny później pary poproszono o przedyskutowanie i próbę rozwiązania jednego lub więcej problemów, które zostały ocenione przez naukowców jako wywołujące konflikty w danym związku. Uczeni opuszczali pomieszczenie, ale rozmowy nagrywano i odnotowywano takie działania, jak przemoc psychologiczna, utrzymanie niepokoju rozmówcy, wrogość lub wycofanie.

Poziom wydatku energii był mierzony co 20 minut przez następne siedem godzin. Naukowcy otrzymali dane za pomocą sprzętu, który mierzył wdychany i wydychany tlen oraz dwutlenek węgla. Próbki krwi pobierano kilka razy po posiłkach w celu pomiaru glukozy, insuliny i trójglicerydów. Następnie porównano wyniki do stanu wyjściowego.

Okazało się, że osoby z historią zaburzeń nastroju i wrogim małżeństwem spalały średnio 31 mniej kalorii na godzinę i miały średnio o 12 procent więcej we krwi niż pozostali uczestnicy. Odnotowano także wyższy poziom trójglicerydów u ludzi z historią depresji i trudnym małżeństwem.

Insulina stymuluje apetyt i nagromadzenie tkanki tłuszczowej wokół brzucha, a jeśli przy tym wydatek energetyczny jest niższy, skutkuje to wyższym prawdopodobieństwem . Co więcej, podwyższone stężenie triglicerydów prowadzi do chorób serca. Wraz z wysokim poziomem insuliny podwyższony poziom triglicerydów osłabia metabolizm cukrów i tłuszczów, a to zwiększa ryzyko i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy