Strona głównaZwiązkiJuż krótka rozmowa poprawia zdolności poznawcze

Już krótka rozmowa poprawia zdolności poznawcze

Poświęcenie zaledwie 10 minut na rozmowę z drugą osobą może poprawić pamięć i wyniki uzyskiwane w testach poznawczych, mówią pracownicy University of Michigan.
Już krótka rozmowa poprawia zdolności poznawcze
- Kontakty towarzyskie były równie skuteczne, jak bardziej tradycyjne rodzaje ćwiczeń umysłowych, w poprawie pamięci i - mówi Oscar Ybarra, psycholog z UM Institute for Social Research (ISR).

Sprawdzono związek między interakcjami społecznymi i funkcjonowaniem umysłowym. Funkcje umysłowe oceniono za pomocą mini-testu, obejmującego m. in. poziom pamięci roboczej.

Poziom interakcji społecznych uczestników oceniono na podstawie odpowiedzi na pytania o tygodniową częstość z innymi, częstość rozmów telefonicznych z przyjaciółmi i krewnymi oraz ilość spotkań „na żywo".

Uwzględniono takie czynniki, jak: wiek, wykształcenie, pochodzenie etniczne, płeć, stan cywilny, poziom dochodów, a także zdrowie fizyczne i objawy depresji.

Jak się okazało, im wyższy był poziom interakcji społecznych uczestników, tym lepszym funkcjonowaniem poznawczym się cechowali. Dotyczyło to wszystkich grup wiekowych.

W innym eksperymencie przeprowadzono test w laboratorium, aby ocenić, jak interakcje społeczne i ćwiczenia intelektualne wpływają na pamięć oraz sprawność umysłową. - Odkryliśmy, że krótka interakcja społeczna trwająca jedynie 10 minut zwiększyła wydajność intelektualną w takim samym stopniu, jak zaangażowanie w tak zwane „czynności intelektualne" przez ten sam czas - mówi Ybarra.

- Okazuje się, że bezpośrednio pozytywnie oddziałują na i sprawność umysłową - dodaje Ybarra. Jak się wydaje, wizyta u przyjaciela lub sąsiada może być równie pomocna w zachowaniu ostrości umysłu, podobnie jak codzienne rozwiązywanie krzyżówek.

Jak się wydaje również, izolacja społeczna może negatywnie wpływać na zdolności intelektualne, a także samopoczucie emocjonalne. A w przypadku społeczeństwa cechującego się rosnącym poziomem izolacji skutki mogą być dalekosiężne, ostrzegają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy