Strona głównaZwiązkiJak znaleźć przyjaciół? Trzeba plotkować...

Jak znaleźć przyjaciół? Trzeba plotkować...

Uczeni z Uniwersytetu w Pavii mówią, że plotkowanie ma niezwykły efekt - powoduje wydzielanie hormonu, który ma związek z tworzeniem więzi przyjaźni i miłości.
Jak znaleźć przyjaciół? Trzeba plotkować... [© belahoche - Fotolia.com] Okazuje się, że jest dobre dla zdrowia - wywołuje wydzielanie oksytocyny, hormonu, który sprzyja dobremu samopoczuciu i towarzyszy budowaniu . Jak wiadomo ze wcześniejszy ustaleń, zarówno ludzie, jak i zwierzęta o wysokim poziomie odznaczają się większym spokojem i są bardziej przyjaźnie nastawieni do innych.

Każdy plotkuje w mniejszym lub większym stopniu i robi to niemal ze wszystkimi, tj. ze znajomymi w pracy, szkolnymi przyjaciółmi, sąsiadami, członkami rodziny, etc. Omawianie życia innych jest bardzo popularnym zajęciem również dlatego, że sprawia, iż czujemy się lepiej. Efekty plotkowania potwierdzono teraz przez badania przeprowadzone przez uczonych z Pawii (Lombardia).

Uczeni podzielili uczestniczące w badaniu studentki na dwie grupy. Pierwsza grupa została skłoniona do plotek o dziewczynie, która opuściła szkołę, ponieważ była w niespodziewanej ciąży. Druga część natomiast brała udział w emocjonującej dyskusji: jedna ze współautorek badania próbowała wywołać litość z powodu bolesnych konsekwencji jej wypadku sportowego. Na podstawie badania śliny ustalono, że poziom oksytocyny u osób z grupy drugiej podniósł się jedynie o 2 proc., natomiast w przypadku plotkujących uczestniczek zwiększył się aż o 50 proc. Co ciekawe, u wszystkich zaś zmniejszył się poziom , hormonu , więc - jak wnioskują autorzy - już sama rozmowa ma .

Komentując wyniki, badacze wskazują, że plotkowanie ma rolę jednoczącą, dzięki wymianie informacji i ich komentowaniu ludzie stają się sobie bliżsi.

Badania zostaną opublikowane w magazynie Psychoneuroendocrinology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X