Strona głównaZwiązkiJak zamartwianie się zmienia relacje między ludźmi

Jak zamartwianie się zmienia relacje między ludźmi

Niemal każdy od czasu do czasu się martwi. Kiedy jednak zamartwianie się staje się natrętne i obsesyjne, ingeruje w życie danej osoby i zagraża relacjom z innymi, mówią psychologowie.
Jak zamartwianie się zmienia relacje między ludźmi [fot. hannahlmyers from Pixabay]
Rzecz dotyczy tych, którzy cierpią na tak zwane (generalized anxiety disorder, GAD). Osoby z GAD często umieszczają relacje z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami na szczycie listy swoich zmartwień, ale negatywne metody, których używają, aby sobie poradzić - od nadmiernego przywiązania do skrajnego dystansu - mogą być destrukcyjne, ostrzega psycholog Amy Przeworski z Case Western Reserve University.

Zaobserwowano, że osoby z GAD uczestniczące w terapii manifestowały swoje obawy na różne sposoby, w zależności od tego, jak wchodziły w interakcje z innymi ludźmi. Odnotowano cztery główne postawy: bycie natrętnym, zupełnie niedostępnym, nieasertywnym i łatwym do wyzyskiwania.
Wszystkie osoby zamartwiały się w tym samym stopniu i w sposób skrajny, ale manifestowały te obawy na różne sposoby - mówi prof. Przeworski. Przykładem może być niepokój pacjentów o czyjeś zdrowie i bezpieczeństwo.
Niektórzy mogą okazywać takie poprzez częste i natrętne wyrażanie troski o drugą osobę. Na przykład, rodzic lub małżonek dzwoni co pięć minut, aby uzyskać informacje o tym, co się w danej chwili dzieje.

Inni z kolei mogą okazywać zmartwienie, krytykując zachowania, które uważają za nieostrożne lub lekkomyślne.
Zamartwianie się może być podobne, ale wpływ tego na relacje międzyludzkie bywa skrajnie odmienny. To sugeruje, że problemy interpersonalne i zmartwienie mogą się przenikać - mówi prof. Przeworski.
Wobec tego - uważają psychologowie - terapie leczące GAD powinny być ukierunkowane zarówno na sam problem niepokojów czy strapień, jak i związane z nimi zaburzenia .

Większość metod leczenia GAD opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, która zwykle jest skuteczna w przypadku około 60 procent pacjentów. Jednak jednym ze sposobów ulepszenia leczenia zmartwień może być integracja technik ukierunkowanych na problemy w relacjach interpersonalnych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć