Strona głównaZwiązkiJak wytrwać w długoletnim małżeństwie

Jak wytrwać w długoletnim małżeństwie

Pytanie jest nieco prowokacyjne, bo skoro udało się pozostać razem przez lata, to znaczy, że dotychczasowe „strategie" funkcjonowania w parze nie zawiodły. Prawda jest jednak taka, że, po pierwsze, odnotowuje się coraz więcej rozwodów wśród dojrzałych par, po drugie zarówno partnerzy, jak i terapeuci przyznają, że jakość wielu dojrzałych związków jest niska.
Jak wytrwać w długoletnim małżeństwie Chociaż każde jest inne, eksperci wskazują, że te oddane sobie pary odznaczają się pewnymi cechami, które z dużym prawdopodobieństwem pomogły im osiągnąć harmonię, radość, zrozumienie. Oto kilka z takich wyróżników.

Tolerancja

Jest potrzebna szczególnie związkom z dłuższym stażem. A to z tego powodu, że w początkowej fazie relacji entuzjazm związany ze wspólnym życiem jest bardzo duży i przesłania to, co z czasem może zacząć przeszkadzać partnerowi. Kiedy emocje dojrzewają i daje o sobie znać rutynowa codzienność, łatwiej zauważać irytujące nawyki i cechy współmałżonka. Gdy do tego dochodzą normalne życiowe problemy, proces „zniechęcania się" do partnera często ulega eskalacji. Tolerancja to jedyna droga do zapobiegnięcia eskalacji nieżyczliwości, a nawet wrogości wobec żony czy męża. Nie warto się więc skupiać na tym, co irytujące, ale na tym, co sprawiało i sprawia, że chcieliśmy być w danym związku.

Dobra komunikacja

Jeśli partnerzy potrafią znaleźć sposób na otwarte i uczciwe komunikowanie swoich potrzeb i uczuć, maja szansę na długoterminowy związek. Pary, które opracowały metodę na prowadzenie regularnych, otwartych i bezpośrednich rozmów, lepiej funkcjonują - potrafią na bieżąco wyjaśniać nieporozumienia i jasno dawać znać, co im przeszkadza i na czym im zależy.

Wspólne spędzanie czasu

Nie chodzi jednak o przebywanie w tym samym pomieszczeniu, ale o takie spędzanie czasu razem, które cechuje się dobrą jakością. Nie oznacza to, że pary muszą dzielić , choć to zwykle cementuje związek, ale osoby w satysfakcjonujących układach potrafią znaleźć zarówno przestrzeń tylko dla siebie, jak i wyszukać obszary, w których mogą razem się rozwijać i czerpać radość z uczestnictwa w nich. Mogą to być spacery, chodzenie po górach, zgłębianie wybranej dziedziny wiedzy, chodzenie do teatru, etc. To rodzi , która jest niezbędna dla szczęśliwego długoletniego małżeństwa.

Umiejętne prowadzenie kłótni

Tak, to też ważna „sztuka". Ludzie w udanych nie wyciągają „najcięższych dział", nie obrażają partnera i nie próbują nim manipulować. Gdy się różnią czy chcą przeforsować swoje zdanie, mimo wszystko pamiętają z kim toczą „bój" - nie z wrogiem, tylko z kimś najbliższym i najdroższym. Słowa wypowiedziane w gniewie mogą być bardzo raniące i nie pójść w zapomnienie, a nie da się ich cofnąć żadną mocą, lepiej więc, by nawet najtrudniejsze kłótnie tak nie wyglądały.

Szacunek i podziw

Wiąże się z umiejętnością prowadzenia sporów, ale nie tylko. Każdy lubi czuć się doceniony, ważny, godny szacunku. Okazywanie partnerowi uznania to jeden z fundamentów szczęśliwego małżeństwa. Ci, którzy przeżyli wspólnie wiele szczęśliwych lat, zgodnie twierdzą, że szacunek i podziw to niezbywalny element ich relacji - dzięki ich otrzymywaniu czują się wyjątkowo mimo rutyny, jaka do pewnego stopnia stanowi aspekt wieloletnich związków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy