Strona głównaZwiązkiJak walczyć z samotnością? 5 istotnych kwestii

Jak walczyć z samotnością? 5 istotnych kwestii

Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Jak walczyć z samotnością? 5 istotnych kwestii [© Picture-Factory - Fotolia.com] Samotność obniża jakość życia mając realny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Najbardziej daje się we znaki osobom chorym i starszym ze względu na ich ogrniaczoną mobilność. Można jednak już wcześniej próbować wypracować taki styl życia, który ograniczy izolację.

Dbaj o innych

Nie tylko członków rodziny, ale czy sąsiadów. Jeśli masz dobre relację z większą grupą osób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli wraz z czasem liczba kontaktów zmniejszy się, część ludzi pozostanie w pobliżu i będzie chciała kontynuować znajomość z tobą.

Udzielaj się towarzysko

Wykorzystuj okazje do spotkania nowych ludzi. Korzystaj z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zapisz się do klubu książki, pielęgnuj hobby w grupie pasjonatów. Na chwile samotności jeszcze przyjdzie czas, to poczucie izolacji zwykle stanowi problem, a nie nadmiar kontaktów z innymi.

Wysypiaj się

potęgują obniżenie nastroju. Problemy z zasypianiem, częste budzenie się, senność w ciągu dnia zwiększają nastrój, pozbawiają energii i ochoty na aktywność towarzyską.

Opuszczaj „strefę komfortu"

Strefą komfortu psychologowie określili sytuacje, w których czujemy się bezpiecznie, swobodnie, swojsko. Lubimy je, są przyjemne, ale nie dają one zwykle większych szans na rozwój, odkrycie nowych możliwości, poszerzenie grona znajomych. Im częściej wykazujesz otwartość na to, co nieznane, tym większe masz szanse na skuteczną walkę z .

Wykorzystuj nowe technologie

Ucz się wykorzystywać , choćby w podstawowym zakresie. Dzięki nim o wiele łatwiej jest utrzymywać kontakty. Poczta elektroniczna, komunikatory, media społecznościowe pomagają w pielęgnowaniu relacji także z tymi, którzy fizycznie są dlaeko od nas.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy