Strona głównaZwiązkiJak przewidzieć rozwód? Te 4 zachowania to wyższe ryzyko rozpadu związku

Jak przewidzieć rozwód? Te 4 zachowania to wyższe ryzyko rozpadu związku

Liczba rozwodów rośnie od lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Coraz trudniej jest o trwałe szczęśliwe małżeństwa. Być może lepsza wiedza o relacjach mogłaby zmienić taki stan rzeczy? Psychologowie od lat badają związki i wskazują, że daje się wyróżnić pewne zachowania, które są zwiastunami rozwodu.
John Gottman z University of Washington od 40 lat analizuje związki i wyróżnił cztery oznaki wysokiego ryzyka . Oto one.

1. Pogarda
© JackF - Fotolia.com
Jasnym symptomem tego, że źle się w związku dzieje, jest publiczne poniżanie partnera, wyśmiewanie jego opinii, nadawanie mu obraźliwych przezwisk, etc. To klarowny sygnał, że dana osoba nie szanuje współmałżonka i czuje się lepsza. Gottman nazwał pogardę "pocałunkiem śmierci" dla związku.

Nie musi to oznaczać bezwględnego końca związku, ale nie rokuje dobrze. Takie zachowanie może również wynikać z nieuświadamiania sobie jego niszczących efektów (mówiąc wprost: bezmyślności). Szanse na zmianę takiego zachowania są, gdy ten, kto jest obrażany, jasno da znać, że tego nie akceptuje, a ten, kto obraża, spróbuje wcielić się w rolę partnera i zrozumie, jak on się czuje w takich sytuacjach.
 
Strony : 1 2 3 4

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 00:55:44, 16-03-2017 ~gość: 84.40.141.xxx

  hmmm... ciekawe bardzo
 • 10:46:38, 16-03-2017 frasag

  Tytuł artykułu sugeruje "przewidywanie rozwodu". To tak jakby małżeństwo było przymusem i trzeba ciągle uważać żeby z niego nie "wypaść". A moim skromnym zdaniem tu nie ma co przewidywać. Od samego początku związku obie strony muszą dbać o jedność małżeństwa. Sam spotkałem na swej drodze kogoś kto jeszcze przed ślubem zastanawiał się co zrobi po rozwodzie i co zrobi partner. Z takim nastawieniem niczego nie trzeba przewidywać- rozwód sam "przyjdzie".
 • 13:41:31, 29-03-2017 wesolysenior

  tego nie da się przewidzieć, nie ma takiej opcji.
 • 09:20:57, 21-04-2017 wesolysenior

  tego nigdy nie da się przewidzieć, to bzdura. Czasem to spada na człowieka niespodziewanie, jak grom z jasnego nieba.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • eGospodarka.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy