Strona głównaZwiązkiJak przetrwać „drugi etap” małżeństwa

Jak przetrwać „drugi etap” małżeństwa

Według danych Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia USA w okresie od 1981 do 1991 o 16% zwiększyła się liczba rozwodów par, które stanowiły małżeństwo przez trzydzieści lat, bądź więcej. Jakkolwiek brak dokładnych danych na temat wspomnianej kwestii w naszym kraju, coraz częściej mówi się o trudnościach małżeństw dojrzałych, choć do niedawna zwykło się określać związki tego rodzaju jako stabilne i pomijać trudności, z jakimi się stykają.
Jak przetrwać „drugi etap” małżeństwa [© hannamonika - Fotolia.com] A że dojrzałe pary nierzadko się rozpadają, wiadomo m. in. z danych statystycznych - wynika z nich, że w Polsce rozwiedzeni małżonkowie przeżyli ze sobą średnio 13 lat. Biorąc pod uwagę, że znaczny jest odsetek krótkotrwałych związków, dojrzałe małżeństwa rozpadają się dość często. „Druga połowa" czy „drugi etap" małżeństwa to trudna faza partnerstwa, to zmiany, nowe wyzwania, frustracje, oczekiwania, odkrycia, etc. Nie jest łatwo zaakceptować następną fazę związku ze wszystkimi jej aspektami, piszą Sheri i Bob Stritof z seniorlivingabout.com. Dają jednak wskazówki, które mają pomóc w rozpoczęciu nowego etapu małżeństwa wspólnym jego przetrwaniu.

Co zatem robić?

1. Zwolnij. Zmniejsz tempo życia, przez chwilę nie angażuj się w nowe projekty, czy to związane z wolontariatem, czy też przedsięwzięcia realizowane przez bliską ci społeczność, etc. Ciesz się wolnym czasem razem z partnerem.

2. Nie śpiesz się ze zmianami, np. porządkowaniem pokoju dziecka, które wyjechało na studia, bądź założyło rodzinę, planowaniem dalekiej wycieczki zaraz po przejściu na emeryturę, etc.

3. Porozmawiaj o tym, co osiągnęliście i jakie wyzwania stoją przed wami. Podzielcie się swoimi oczekiwaniami co do wspólnej przyszłości, poznajcie zamiary partnera, jego/jej pomysły na spędzenie jesieni życia.

4. Stwórzcie krótkoterminowe i długoterminowe plany dotyczące sposobu wydawania pieniędzy. Określcie dziedziny priorytetowe, zdecydujcie czy to: dom, podróże, kariera, edukacja, wolontariat, rodzina, przyjaciele, rekreacja.

5. Cieszcie się tym czasem wspólnie i znajdźcie rozrywkę, która będzie was oboje bawiła. To nie musi być wyrafinowana i kosztowna aktywność - na pewno istnieje coś, co oboje lubicie: gra w karty, wspólny spacer, etc.

6. Naucz się czerpać przyjemność z tych spokojniejszych, cichych chwil.

7. Pozwólcie dzieciom na prowadzenie własnego życia. Traktujcie swe dojrzałe latorośle jak dorosłych, szanujcie ich wybory, nie próbujcie kontrolować ich życia i manipulować nim.

8. Nie zaniedbuj swojego życia seksualnego. Nie należy zapominać o tej sferze życia, jest bowiem ważnym aspektem związku - może umocnić więzi lub je osłabić.

Co pomoże w osiągnięciu porozumienia?

1. Potwierdź swoje przywiązanie do współmałżonka. Warto odbyć podróż - nie turystyczną, ale w przyszłość: poświęćcie kilka dni na dialog o oczekiwaniach co do kolejnych lat wspólnego życia.

2. Nie jest łatwo pozwolić dziecku „wyfrunąć z gniazda", ani traktować go/ją jako osobę dorosłą. Czy nie to jednak jest celem rodzicielstwa?

3. Główne kwestie, przed jakimi stają osoby dojrzałe, to: brak porozumienia, problemy w życiu seksualnym i z finansami, kłopoty z dziećmi i ze zdrowiem, starzejący się rodzice, emerytura, zorganizowanie rozrywek.

Aby efektywnie komunikować się z partnerem - oczywiście poza miłością i poczuciem przywiązania - potrzeba: poczucia humoru, elastyczności i umiejętności prowadzenia prawdziwego dialogu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:03:44, 12-04-2014 Irenka 26

    Wszystko to prawda! Od lat tworzymy ze współmałżonkiem udany związek, oparty na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu prywatności! Oboje staramy się tworzyć ''nienaruszalną'' strefę życia, czyli jesteśmy razem, ale czasami, gdy czujemy potrzebę samotności, dajemy sobie te przysłowiowe ''pięć minut''! Pewne sprawy związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego już wiele lat temu wyjaśniliśmy i ustaliliśmy i nigdy nie było z tym problemu! Teraz, po wielu wspólnych latach jeszcze bardziej doceniamy wzajemną bliskość, przyjaźń i pomimo innych zainteresowań potrafimy ciągle ze sobą rozmawiać. Oczywiście, to nie jest sielanka, bardzo często sztuka kompromisu, ścieranie się charakterów, poglądów, budowanie ''mostów'' porozumienia, ale jeśli jest prawdziwa miłość i przywiązanie -wszystko powinno się udać!
    ... zobacz więcej
  • 13:24:37, 27-05-2014 Moris5565

    Zazdroszczę i podziwiam. Wokół mnie jest tyle małżeństw, które już po kilku latach (!) nie mają sobie nic do powiedzenia. Nie pasujesz mi - żegnam. Małżeństwo i w ogóle związek z drugim człowiekiem jest jak towar ze sklepu: zepsuje się to idę po nowy. Zgroza. Starsze pokolenie powinno być dla młodych wzorem wzg. tego jak dbać o relacje w małżeństwie i jak nie być takim restrykcyjnym. Jedno potknięcie nie powinno przekreślać wszysktiego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy