Strona głównaZwiązkiJak poprawić relacje z innymi? Tych 10 wskazówek pomoże je uprościć

Jak poprawić relacje z innymi? Tych 10 wskazówek pomoże je uprościć

„Życie jest naprawdę proste, ale my się upieramy, by je komplikować", uważał Konfucjusz. Jakość wszelkich relacji, jakie tworzymy, zależy od nas samych, choć czasem dziwimy się, że związek czy przyjaźń ma taki, a nie inny kształt - zupełnie, jakbyśmy nie mieli na to wpływu.
Jak poprawić relacje z innymi? Tych 10 wskazówek pomoże je uprościć Jednym z podstawowych warunków poprawy jest ich mądre uproszczenie, a to można uzyskać poprzez symplifikację własnego nastawienia. Interakacje poprawią się, gdy wyklarujemy relacje z samymi sobą.

Oto dziesięć wskazówek, które pomogą ułatwić kontakty z innymi.
 1. Przestań szukać miłości jedynie u innych. Zanim zażądasz tego od kogoś, zastanów się nad stosunkiem do samego/j siebie. Jeśli nie lubisz, nie szanujesz siebie, nie uzyskasz tego od innych.
 2. Pozwól innym być tym, kim są. Dobra relacja, to taka, w której pociągają Cię podobieństwa i akceptujesz różnice.
 3. Zacznij akceptować swoje wady. Jeśli masz świadomość swoich niedociągnięć: rozumiesz je i akceptujesz, nie stanowią one już czegoś wstydliwego, czegoś, co ukrywasz przed światem. Wówczas nikt nie będzie mógł wykorzystać ich przeciw Tobie.
 4. Przestań dramatyzować. Spędzaj więcej czasu na próbie rozwiązania problemów niż ich roztrząsaniu. Spróbuj skupić się na tym, co produktywne, a nie destruktywne. Zatracanie się w niesnaskach i troskach niczego nie zmieni, a tylko pogłębi nieprzyjemny status quo.
 5. Wysyłaj jasne komunikaty. Nie staraj się „czytać" w czyichś myślach i nie zmuszaj innych, by domyślali się, o co Ci chodzi.
 6. Nie rób porównań. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Ciebie w danej dziedzinie. Niczego nie osiągniesz ciągle konkurując i sprawdzając, jak wyniki Twojej pracy mają się do efektów wysiłków innych ludzi. Skup się na swoim projekcie - to najlepsze (tj. najskuteczniejsze), co możesz zrobić.
 7. Nie zawsze musisz mieć rację. Każdy się kiedyś myli, bądź popełnia błąd. Ciągłe obstawanie przy swoim czy robienie tego za wszelką cenę może zniszczyć każdą relację.
 8. Bądź uczciwy/a co do swoich uczuć. Jeśli to nie przysporzy Ci zbyt wielu , to na pewno zapewni sympatię tych, których jest ona warta.
 9. Zacznij zauważać małe rzeczy. Zwróć szczególną uwagę na te drobne sprawy, które z jakichś powodów Cię obchodzą. To miłe, gdy przyjaciele pamiętają tego rodzaju szczegóły o Tobie i np. proponują lubianą przez Ciebie restaurację na miejsce spotkania.
 10. Pamiętaj, że nie wszystko kręci się wokół Ciebie. Najbardziej pomyślne relacje to te, które cechują się wysoką empatią i poszukiwaniem sposobów na pomoc zaangażowanych w nie ludzi. Najgorsze związki tworzą ludzie, którzy ciągle pytają: „co z tego będę miał/a?"

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Akademia Pełni Życia
 • eGospodarka.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X