Strona głównaZwiązkiJak pomóc przygnębionemu partnerowi? Trzeba (umiejętnie) okazywać troskę

Jak pomóc przygnębionemu partnerowi? Trzeba (umiejętnie) okazywać troskę

Im bardziej przygnębiony jest twój życiowy partner, tym więcej miłości powinieneś/powinnaś jej/jemu okazywać, mówią badacze z University of Alberta.
Jak pomóc przygnębionemu partnerowi? Trzeba (umiejętnie) okazywać troskę [fot. Nika Akin from Pixabay]
Pomaganie ukochanej osobie w przetrwaniu może pomóc jej w przyszłym zdrowiu psychicznym.

- Wysiłki partnera, aby złagodzić stres, mogą zapobiec rozwojowi lub pogorszeniu się problemów ze zdrowiem psychicznym i - co oczywiste - pomóc w utrzymaniu dobrego związku - mówi prof. Matthew Johnson z University of Alberta.

Stres odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także na bliskich , więc wsparcie może pomóc lepiej sobie z nim radzić.

- Kiedy doświadczamy stresu, szczególnie jego wysokiego poziomu, jesteśmy narażeni na różne dolegliwości i być może dlatego wsparcie partnera w takich czasach jest tak znaczące - wskazuje Johnson.

Jak odkryto, wsparcie udzielane, gdy współmałżonek odczuwał stres, wiązało się z wyższym i niższym poziomem depresji w przyszłości.

- Ci, którzy już początkowo mają lepsze zdrowie psychiczne, mogą umieć zwrócić się o wsparcie w razie potrzeby i są w stanie lepiej radzić sobie ze stresem samodzielnie, to nie te osoby jednak najbardziej korzystają na pomocy partnera - odnotowuje prof. Johnson.

Jednak udzielanie wsparcia partnerowi, który tego najbardziej potrzebuje, może być trudne. Kiedy ktoś jest przygnębiony lub ma niską samoocenę, łatwo może wybuchnąć. Partner oferujący wsparcie potwierdza poczucie depresji i bezradności, czyli skutek może być odwrotny do oczekiwanego - wskazuje prof. Johnson.

Lepiej zatem podawać „niewidzialną" pomocną dłoń. W obliczu negatywnej reakcji warto zastosować odpowiednie wsparcie. - Badania sugerują, że pomoc, której twój partner może nawet nie być świadomy, jest efektywniejsza. To jak pozmywać górę naczyń, zanim jeszcze ktoś dostrzeże stos brudnych talerzy i kubków. Możesz zaoferować wsparcie, ale nie sprawiaj, by partner się na nim koncentrował - wyjaśnia prof. Johnson.

Inne sposoby, aby pomóc małżonkowi zmagającemu się z uczuciem lub zwątpienia w siebie, to empatyczne słuchanie, jeśli chce się wygadać. A na bardziej praktycznym poziomie, dobrze jest zająć się obowiązkami codziennego życia, które zwykle do ciebie nie należały, dodaje prof. Johnson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy