Strona głównaZwiązkiJak pomóc małżonkowi w stresie

Jak pomóc małżonkowi w stresie

Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.
Jak pomóc małżonkowi w stresie
Uczeni z Wake Forest Jennifer Priem zbadali związek między wspierającymi rozmowami ze współmałżonkami i fizjologicznymi objawami redukcji stresu. Wykorzystując próbki śliny, zmierzono zmiany w poziomie - sprawdzono, kiedy poziom wzrasta, a kiedy spada w wyniku rozmów z partnerami. Kortyzol to hormon stresu, który w przypadku nadmiernej aktywności może wywoływać choroby serca, a także inne kłopoty zdrowotne, w tym bóle głowy, problemy ze snem i zaburzenia koncentracji.

Wspierający partner ma „moc" obniżania poziomu kortyzolu poprzez podjęcie określonych działań, które pomagają rozładować napięcie i zmniejszyć stres. Określona forma komunikacji może złagodzić cierpienie i poprawić stan emocjonalny partnera.
Najszybszy powrót do rownowagi po doświadczeniu silnego stresu pochodzi z wyraźnych komunikatów. Kiedy partner jest zestresowany, nie potrafi dobrze interpretować przekazywanych wiadomości - mówi prof. Jennifer Priem, ekspert od .

Inne cechy komunikacji, która daje wsparcie, czyli zmniejsza stres, obejmują:

  • Zaakceptowanie, że współmałżonek jest pod wpływem stresu i ma problem. Możemy zapewnić wysokiej jakości pocieszenie, kiedy potrafimy zinterpretować stres na tym samym poziomie, co osoba potrzebująca wsparcia. Nawet jeśli sądzisz, że współmałżonek nie powinien być zestresowany, ciągle potrzebuje bratniej duszy.
  • Stosowanie werbalnych i niewerbalnych form komunikacji, w tym: słuchanie i zadawanie pytań, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, kiwanie głową i dotykanie. Może to spowodować obniżenie poziomu kortyzolu, a zdenerowana osoba często ponownie oceni problem, z którym się zmaga.
  • Słuchanie i rozumienie. To wyłącza silne reakcje emocjonalne poprzez potwierdzenie ważności doświadczanych uczuć. Często odczuwamy potrzebę powiedzenia czegoś właściwego lub rozwiązania problemu, ale zestresowani ludzie zwykle chcą po prostu wsparcia emocjonalnego, które polega głównie na uważnym słuchaniu i zadawaniu pytań. Nie warto udzielać rad, chyba, że partner właśnie o to prosi.
  • Dostosowywanie podejścia. Być może, jako osoba udzielająca wsparcia, sądzisz, że czynisz to skutecznie. Jednak efektywność tego nie zależy od twojej opinii, ale od tego, czy partner uznaje to za pomocne.
Stres tworzy ramy, poprzez które interpretowane są komunikaty. Wsparcie mające jasny i wyraźny przekaz pomaga potwierdzanić oraz okazać zainteresowanie i troskę, więc z dużym prawdopodobieństwem obniży poziom kortyzolu i zwiększy poczucie dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa - wyjaśnia prof. Priem.
Korzyści, jakie współmałżonkowie odnoszą ze skutecznego wsparcia, wykraczają poza ustąpienie stresu po rozmowie. Wynikiem długotrwałego narażenia na działanie hormonów stresu, takich jak kortyzol, jest wyniszczanie organizmu. Szybsze tempo powrotu do zdrowia fizjologicznego po doświadczeniu problemów skutkuje niższą ekspozycją na kortyzol w ciągu całego życia, więc wspomagająca komunikacja może dać dłuższe działanie prozdrowotne. Co więcej, takie wsparcie wzmacnia więź między ludźmi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy