Strona głównaZwiązkiJak osłabić stres? Trzeba się przytulać. U kobiet to działa

Jak osłabić stres? Trzeba się przytulać. U kobiet to działa

Kobiety, które przytulały się do swojego partnera przed przeżyciem stresującego doświadczenia, cechowały się słabszą reakcję na stres biologiczny - na co wskazuje poziom hormonu stresu, tj. kortyzolu w ślinie - w porównaniu z pozostałymi paniami biorącymi udział w podobnym eksperymencie.
Jak osłabić stres? Trzeba się przytulać. U kobiet to działa [fot. StockSnap from Pixabay]
W niektórych sytuacjach dotyk może być buforem przed . Już wcześniej odkryto, że masaże, uściski połączone z trzymaniem za rękę i uściski połączone z czułą komunikacją mogą zmniejszać stres u kobiet.

Do nowych eksperymentów zaproszono 76 osób w romantycznych związkach. Wszyscy uczestnicy przeszli test wywołujący stres, podczas którego jedną rękę trzymano lodowatej wodzie przez trzy minuty. Cały czas uczestnicy byli obserwowani i utrzymywali kontakt wzrokowy z kamerą. Przed testem połowa par została poinstruowana, aby się objąć. Następnie zmierzono różne wskaźniki stresu, w tym poziom kortyzolu w ślinie uczestników, przed i po eksperymencie.

Jak się okazało, kobiety, które objęły swojego partnera, miały niższą odpowiedź na stres niż pozostałe panie. W przypadku mężczyzn jednak nie zaobserwowano jednak takiego związku. Inne miary stresu, w tym zmiany ciśnienia krwi i stanu emocjonalnego, nie były odmienne u osób obejmujących partnera i pozostałych.

Jak się wydaje, krótki z partnerem może osłabić wyrzut kortyzolu u kobiet w stresujących sytuacjach społecznych, takich jak egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne czy prezentacje. Badacze z Uniwersytet Ruhry w Bochum chcą teraz sprawdzić, czy takie same korzyści kobiety mogą zyskać z przytulania się z przyjaciółmi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy