Strona głównaZwiązkiJak niska samoocena wpływa na związek i jakość życia

Jak niska samoocena wpływa na związek i jakość życia

Osoby o niskiej samoocenie mogą czuć się bezbronne w swoim związku, w tym nie mieć pewności co do wsparcia i miłości partnera. W serii badań holenderscy psychologowie społeczni pokazali, że ludzie o niskiej samoocenie żałują poświęceń dla związku, ponieważ nie czują się doceniani lub wspierani przez współmałżonka.
Jak niska samoocena wpływa na związek i jakość życia [fot. Thomas B. from Pixabay]
- Partnerzy o niskiej pragną silnych więzi interpersonalnych, jak wszyscy inni, ale są bardzo wrażliwi na odrzucenie i zagrożenia ze strony innych - mówi Francesca Righetti z Uniwersytetu w Amsterdamie. - Takie osoby nie doceniają tego, jak pozytywnie są postrzegane przez swojego partnera i jak bardzo partner ich kocha oraz troszczy się o nich. Nierzadko myślą, że w potrzebie nie znajdą się ludzie chętni do pomocy i że nie mogą liczyć na . Takie wątpliwości zaś mogą negatywnie wpływać na nastrój, poziom stresu i zadowolenie z życia - dodaje Righetti.

Sprawdzono, czy kiedy osoby o niskiej samoocenie decydują na poświęcenia dla swojego związku, zaczynają żałować swoich postanowień, co ma dalsze konsekwencje dla ich dobrego samopoczucia.

Ponad sto par wypełniało kwestionariusze mierzące stan emocjonalny co 2 godziny przez osiem dni i codziennie pod koniec dnia, a następnie skontaktowano się z nimi rok później. Wszyscy badani byli w związkach od co najmniej kilku miesięcy.

Jak się okazało, niska samoocena wiązała się z większym żalem w związku z wyrzeczeniami, co z kolei negatywnie wpływało na nastrój, i . - Dalsze analizy pokazały, że osoby o niskim poczuciu własnej wartości czuły się mniej wspierane przez partnera po jakimś wyrzeczeniu, co wyjaśnia, dlaczego zaczynały żałować swoich działań - mówi Righetti.
Ludzie z niską samooceną poświęcają się w swoim związku tak samo, jak osoby o wysokiej samoocenie, ci pierwsi jednak częściej żałują takich poświęceń, a to prowadzi ich do kiepskiego samopoczucia, wyższego stresu i niższego zadowolenia z życia - wyjaśnia Righetti.
- Jeśli masz partnera o niskiej samoocenie, staraj się okazać uznanie i wdzięczność po jego/jej wyrzeczeniu. Taki człowiek zapewnienia, że zauważasz i doceniasz jego wysiłki. Jeśli ty sam/sama masz niską samoocenę, postaraj się nie zakładać, że współmałżonek nie dostrzegł twoich działań dla związku. W razie czego konstruktywnie porozmawiaj o swoich działaniach i jasno określ, co one dla ciebie oznaczają - radzi Rghetti.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy