Strona głównaZwiązkiJak małżeństwo ochrania przed osłabieniem zdolności poznawczych

Jak małżeństwo ochrania przed osłabieniem zdolności poznawczych

Warto pozostawać w związku, to sprzyja zdrowiu, wskazują brytyjscy uczeni. Chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o możliwości poznawcze.
Jak małżeństwo ochrania przed osłabieniem zdolności poznawczych [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com]
Małżeństwo może osłabić ryzyko , które nierzadko rozwijają się wraz z wiekiem. Posiadanie współmałżonka wiąże się z prowadzeniem zdrowszego stylu życia i utrzymywaniem częstszych kontaktów z innymi ludźmi, to zaś może mieć wpływ na ograniczenie osłabienia możliwości kognitywnych, w tym , logicznego , etc., mówią uczeni z University College London i Camden and Islington NHS Foundation Trust w Londynie.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 800 tysięcy ludzi uczestniczących w piętnastu badaniach. Na podstawie zebranych informacji ustalono, że bycie w małżeństwie może zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Single odznaczają się o ponad dwudzieścia kilka proc. wyższym ryzykiem zachorowania na w porównaniu do osób w związku małżeńskim.

Okazało się też, że wdowcy są narażeni na wystąpienie demencji o 20 proc. bardziej niż osoby mające partnerów. Według badaczy, lepsze zdrowie poznawcze u osób w związku małżeńskim mogą wynikać z tego, że częściej prowadzą zdrowszy styl życia, np. wpsółmałżonkowie nakłaniają do regularnych wizyt u lekarza, a także częściej spotykają się z innymi ludźmi, co istotnie oddziałuje na zdrowie poznawcze.

Jak uważają uczeni, wyniki mogą służyć zapobieganiu demencji wśród osób samotnych. Jasne staje się bowiem, jakie czynniki w największej mierze mogłyby zmniejszyć możliwość osłabienia poznawczego.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć