Strona głównaZwiązkiJak małżeństwo i rozwód wpływają na masę ciała

Jak małżeństwo i rozwód wpływają na masę ciała

Zarówno małżeństwo, jak i rozwód mogą znacząco wpływać na zmiany wagi, nierzadko skutkując kilkoma dodatkowymi kilogramami. Dotyczy to szczególnie osób powyżej 30 roku życia, duże różnice są tu jednak wśród kobiet i mężczyzn.
Jak małżeństwo i rozwód wpływają na masę ciała [fot. collage Senior.pl / Canva]
Jeśli chodzi o mężczyzn, ryzyko najwyraźniej wzrosło po rozwodzie. W przypadku kobiet najwyższe było po ślubie.

- Rozwody, jeśli chodzi o mężczyzn i do pewnego stopnia małżeństwa, jeśli chodzi o kobiety, ‘powodują' przyrost masy ciała, który może być na tyle duży, by stanowić zagrożenie dla zdrowia - mówi Dmitry Tumin z Ohio State University.

Do badań przez ponad dwie dekady zbierano dane dotyczące możliwego wpływu zmiany stanu cywilnego na wagę. Jak się okazało, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy właśnie wzięli ślub lub rozwiedli się doświadczali pewnego przyrostu masy ciała w ciągu dwóch lat po tej zmianie.

Takie modyfikacje wagi odnotowywano również po wzięciu pod uwagę wielu innych czynników, w tym ciążę u kobiet, status społeczno-ekonomiczny i wykształcenie.

Co ciekawe, nieco inaczej sprawa wyglądała u ludzi różnej płci. Zawarcie częściej miało związek z przybieraniem na wadze przez kobiety. Według autorów, może to być spowodowane faktem, że panie mają zwykle więcej obowiązków domowych i mniej czasu na ćwiczenia. Mężczyźni więcej zyskiwali na wadze w przypadku . Taki zagrożenie było wyraźne już u osób po trzedziestce i nasilało się im starsi byli uczestnicy. - Zarówno w przypadku małżeństwa, jak i rozwodu zwiększyło się ryzyko zmiany wagi między 30 a 50 rokiem życia, a efekt był nasilniejszy w późniejszym wieku - wskazuje biorący udział w badaniach prof. Zhenchao Qian.

Dlaczego to dwuletni okres po wspomnianych zmianach był newralgiczny? Być może z czasem ludzie dostosują się do pewnych wzorców aktywności fizycznej i diety. - Tymczasem, kiedy się starzejesz, nagła zmiana w życiu, taka jak małżeństwo lub rozwód, jest większym ‘szokiem' niż w młodości, a to może naprawdę wpłynąć na twoją wagę - ocenia Tumin.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy