Strona głównaZwiązkiJak dbać o relacje z innymi? Trzeba się wspólnie śmiać

Jak dbać o relacje z innymi? Trzeba się wspólnie śmiać

Śmiech w grupie prowadzi do uwalniania endorfin w mózgu, sprzyjając tworzeniu więzi społecznych, mówią University of Oxford i Aalto University. Im więcej zaś receptorów opioidowych uczestnicy mieli w tkance mózgowej, tym więcej się śmiali.
Jak dbać o relacje z innymi? Trzeba się wspólnie śmiać [fot. StockSnap from Pixabay]
w towarzystwie prowadził do doświadczania przyjemnych uczuć i znacznie zwiększał wydzielanie endorfin oraz innych peptydów opioidowych w obszarach mózgu kontrolujących pobudzenie i emocje.

- Nasze wyniki podkreślają, że uwalnianie endorfin wywołane przez śmiech w towarzystwie może być ważną drogą wspomagającą tworzenie, wzmacnianie i utrzymywanie społecznych między ludźmi. Przyjemne i uspokajające efekty uwalniania endorfin mogą sygnalizować bezpieczeństwo i wspierać poczucie przynależności. Związek między gęstością receptorów opioidowych a wskaźnikiem śmiechu również sugeruje, że układ opioidowy może leżeć u podstaw indywidualnych różnic w poziomie towarzyskości - mówi profesor Lauri Nummenmaa z Uniwersytetu w Turku.

- Wyniki wskazują znaczenie komunikacji głosowej w utrzymywaniu sieci społecznych. Inne naczelne utrzymują poprzez wzajemną pielęgnację, która także powoduje wydzielanie endorfin. To jest jednak bardzo czasochłonne. Ponieważ śmiech w towrzystwie prowadzi do podobnej reakcji chemicznej w mózgu, umożliwia znaczną ekspansję sieci społecznych: śmiech jest wysoce „zaraźliwy", a odpowiedź endorfin może w ten sposób łatwo rozprzestrzeniać się na duże grupy, które śmieją się razem - wyjaśnia profesor Robin Dunbar z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

N podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy