Strona głównaZwiązkiIm wyższy stres tym mniejsza empatia

Im wyższy stres tym mniejsza empatia

Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym trudniej nam odczuwać empatię, mówią uczeni.
Im wyższy stres tym mniejsza empatia [© carballo - Fotolia.com] Jak wynika z najnowszych badań, lek, który blokuje hormony stresu, zwiększa zdolność do odczuwania bólu kogoś innego, co stanowi jedną z form i jest nazywane „emocjonalnym zarażeniem bólem".

Badania przeprowadzono zarówno na myszach, jak i ludziach. Jeffrey Mogil z McGill University w Montrealu powiedział, że odkrycie w pewnym sensie może być traktowane jako ujawnienie tajemnicy empatii. Wynika z niego, że to, co blokuje odczuwanie empatii względem innych, to po prostu stres.
Uczeni podali myszom bloker hormonu stresu o nazwie metyrapon i obserwowali ich reakcje na ból innych gryzoni. Odkryli, że środek sprawił, iż zwierzęta z większą empatią zaczęły reagować na obce osobniki, tj. z taką, która była normalnie zarezerwowane dla znanych im zwierząt zamieszkujących te same klatki.

W innych badaniach naukowcy odkryli, że kiedy narazili myszy na , wykazały one mniej empatii dla innych gryzoni zmagających się z bólem. Innymi słowy, zmiany biochemiczne związane ze stresem zapobiegały emocjonalnemu „zarażeniu" wśród zwierząt. Podobne wyniki dały testy z udziałem ludzi.
Autorzy badań podkreślają, że zjawisko wydaje się być identyczne u myszy i ludzi, z czego wnioskują, że myszy są zdolne do bardziej złożonych zjawisk społecznych niż się powszechnie uważa lub zjawiska społeczne u ludzi w rzeczywistości są mniej skomplikowane niż się sądzi (przynajmniej pod względem zasad organizujących).

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Current Biology".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy