Strona głównaZwiązkiHikikomori - japońskie określenie skrajnego osamotnienia

Hikikomori - japońskie określenie skrajnego osamotnienia

Japończycy uważają, że stan skrajnej izolacji społecznej jest bardziej powszechny niż sądzono i stąd dobrze jest w klarowny sposób zdefiniować ten problem, by poprawić jego leczenie na całym świecie. Określili to zjawisko jako „hikikomori".
Hikikomori - japońskie określenie skrajnego osamotnienia
Chociaż hikikomori jest zwykle kojarzone z młodymi ludźmi w Japonii, według ekspertów te same kryteria mają zastosowanie u ludzi na całym świecie, w tym wśród osób starszych i innych ludzi z konieczności pozostających w domu. Prosta i klarowna definicja poprawi diagnozę i leczenie osób cierpiących na tę chorobę, uważają autorzy.

Wyróżniono cztery kluczowe aspekty definicji hikikomori:
  • Zamknięcie w domu; określa się długość czasu spędzanego poza domem, co pozwala na ocenę „wyraźnej izolacji społecznej".
  • Unikanie ludzi; niektórzy unikają sytuacji towarzyskich i interakcji nie dlatego, że doświadczają lęku, ale także dlatego, że odpowiada to ich osobowości i czują się z tym komfortowo.
  • Lepsze określenie lęku i ; wielu ludzi, u których zdiagnozowano hikikomori, twierdzi, że czują się zadowoleni z wycofania z życia społecznego. Jednakże wraz wydłużaniem się czasu takiego sposobu funkcjonowania, zwiększa się u nich poziom stresu i poczucia samotności.
  • Inne zaburzenia: współwystępujące problemy psychiczne, takie jak depresja, nie powinny wykluczać badania i diagnozowania hikikomori. „Według nas częstotliwość współwystępowania chorób zwiększa znaczenie uznania wycofania społecznego jako problemu zdrowotnego", piszą autorzy.

Jak zwracają uwagę autorzy, chociaż występują znaczące różnice kulturowe w ocenach poziomu i stylu życia, pewne problemy są takie same dla ludzi z różnych zakątków świata.

Jak na ironię, nowoczesne technologie usprawniające komunikację mogą mieć odwrotny skutek. „W efekcie upowszechniania technologii cyfrowych i komunikacyjnych, które stanowią alternatywę dla bezpośredniej interakcji społecznej, hikikomori może stać się coraz większym problemem", uważają badacze.

Spędzanie czasu online może być szkodliwe, gdy zastępuje spotkania z ludźmi twarzą w twarz. Takie relacje są kluczowym aspektem zdrowia psychicznego. - Twoje aktywności towarzyskie mają kluczowe znaczenie dla jakości życia, jednak pracownicy systemów opieki zdrowotnej często zapominają o tym. Tymczasem codzienne życie towarzyskie człowieka jest tym, co rzeczywiście nadaje mu sens i wartość - mówi prof. psychiatrii Alan Teo.

Na podstawie: Hikikomori:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy