Strona głównaZwiązkiDuża różnica wieku w związku - jak funkcjonuje takie partnerstwo

Duża różnica wieku w związku - jak funkcjonuje takie partnerstwo

Kiedy widzimy pary złożone z osób, między którymi różnica wieku jest znaczna, często myślimy sobie: "to kwestia seksu lub pieniędzy". Ale czy naprawdę tylko oto chodzi? Czy to coś więcej, co na pierwszy rzut oka wymyka się logice (jeśli w ogóle można o niej mówić w przypadku miłości), a działa na korzyść takich par?
Duża różnica wieku w związku - jak funkcjonuje takie partnerstwo [© iceteastock - Fotolia.com] Nieżyjąca już modelka Anna Nicole Smith w wieku 26 lat poślubiła 89-letniego miliardera Jamesa Howarda Marshalla II, mężem 48-letniej Demi Moore jest o 16 lat młodszy od niej Ashton Kutcher, 64-letnia Susan Sarandon jest żoną 52-letniego Timothy'ego Robbinsa. Theo Sarapo, mąż Edith Piaf był od niej 20 lat młodszy. Z rodzimego podwórka również możemy dać przykłady. Najbardziej jaskrawym jest tu chyba ślub 85-letniego Andrzeja Łapickiego z 25-latką. Znaczna różnica wieku partnerów nie jest rzadkością. A jednak pary tego rodzaju „odbiegają od normy", stąd są bardziej widoczne i częściej oceniane. Jedno z pytań, jakie się tu narzuca, to: czy można wskazać akceptowalną różnicę wieku?

Nad opisywaną kwestią zastanawiali się Francuzi. Doszli do wniosku, że da się stworzyć formułę, która określi dopuszczalną przez społeczeństwo różnicę wieku. Ustalony wzór to „połowa twojego wieku plus 7". Zatem, osoba w wieku 30 lat „może" bez przeszkód poślubić kogoś w wieku mniej więcej 22-46 lat (22 lata wyliczono biorąc za podstawę 30, zaś 46 - gdy punktem wyjścia jest ta właśnie liczba, a wynik obliczeń to dokładnie 30).

Nie wszyscy zgodzą się z tą formuła, ale stanowi ona pewien punkt wyjścia do rozważań. Jeśli spotykasz się z kimś w wieku spoza przedziału obliczonego zgodnie ze wzorem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rodzina i przyjaciele zaczną zadawać natrętne, podejrzliwe pytania, a gdziekolwiek się pojawicie, otoczenie będzie rzucało zdziwione spojrzenia. To wszystko sprawia, iż takiemu związkowi jest trudniej przetrwać. Nie znaczy to jednak, że nie może być udany.

Starsi mężczyźni i młodsze kobiety

Oto kilka powodów, dla których starsi mężczyźni poszukują młodszych kobiet:

- Poczucie przygody. Takie partnerstwo nierzadko sprawia, że starsi mężczyźni czują się młodsi i są skłonni do aktywności, które wcześniej nie były z kręgu ich zainteresowań. Panowie traktują młodsze partnerki jak wyzwanie, któremu chcą sprostać.

- Szacunek i poważanie. Dojrzalsi mężczyźni mają zwykle ustabilizowaną sytuację zawodową, nierzadko też wzbudzają podziw młodych kobiet ze względu na doświadczenie i mądrość życiową. A przecież tak miło jest być darzonym estymą...

- Przyjemność czysto seksualna lub pragnienie ojcostwa skłania starszych mężczyzn do szukania znacznie młodszych towarzyszek życia.

Kobiety mogą mieć własne powody, dla których wybierają starszego mężczyznę:

- Dojrzałość i doświadczenie. Ona może korzystać z jego doświadczeń i wiedzy o życiu, miłości oraz pracy.

- Pieniądze i bezpieczeństwo. Starszy mężczyzna zazwyczaj prowadzi stateczny tryb życia i jest zabezpieczony finansowo.

Starsze kobiety i młodsi mężczyźni

Takie związki stały się bardziej powszechne w ostatnich latach. Istnieje wiele powodów, dlaczego starsze kobiety postrzegają młodszych mężczyzn jako atrakcyjnych:

- Przygoda i energia. Niektóre kobiety stwierdzają, że mają znacznie więcej energii niż ich partnerzy w tym samym wieku, dotyczy to zwłaszcza dojrzałych pań. potrzebują więc kogoś młodszego, kto dotrzyma im kroku.

- Zdolności przystosowawcze. Może to oznaczać poszukiwanie partnera, który będzie dla kobiety skłonny zmienić pracę lub np. wprowadzić się do niej. Młodszy mężczyzna jest bardziej elastyczny w tych kwestiach.

Mężczyźni cenią sobie towarzystwo starszych kobiet m. in. ze względu na:

- Doświadczenie. Starsze kobiety mają większe doświadczenie życiowe, co może być atrakcyjne dla młodszego mężczyzny.

- Stabilność. Dojrzałe kobiety prowadzą bardziej ustabilizowane życie, mają osiągnięcia zawodowe i sprecyzowane zamierzenia - po prostu wiedzą, czego oczekują.

Wyzwania

Nawet jeśli wspomniane związki zaspokajają potrzeby obojga partnerów, związane są z nimi pewne wyzwania:

- Ocena otoczenia. Jeżeli różnica wieku jest znacząca, pary będą się zmagać z brakiem tolerancji zarówno wśród osób obcych, jak i rodziny oraz przyjaciół.

- Brak poczucia bezpieczeństwa. Jakkolwiek do każdego związku może wkraść się niepewność co do jego „rentowności", pary złożone z osób w różnym wieku są na to mocno narażone. Starszy z partnerów może się niepokoić tym, że nie dorównuje swej drugiej połowie, więc ta może znaleźć kogoś w swoim wieku. Jeśli ten lęk się przedłuża, jest destrukcyjny dla związków.

- Niezgodność. Istnieje również ryzyko, że różnica wieku jest zbyt duża, a to doprowadzi do braku porozumienia.


Na podstawie materiałów

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 12:04:13, 05-09-2010 zrycla

  JA UWARZAM ZE WIEK NIE MA NIC DO RZECZY JEŻELI CHODZI O MAŁRZENSTWO POWINNA DOMINOWAĆ MIŁOSC
 • 15:43:59, 05-09-2010 danam1

  Cytat:
  JA UWARZAM ZE WIEK NIE MA NIC DO RZECZY JEŻELI CHODZI O MAŁRZENSTWO POWINNA DOMINOWAĆ MIŁOSC
  Witam,
  Zgadzam sie ze milosc.Jeszcze tylko dodam wyrozumialosc,
  tolerancja,i by roznica wieku nie siegala dwoch pokolen
  bo wtedy chyba moze byc bardzo trudno.Pozdrawiam
  ... zobacz więcej
 • 18:00:12, 15-09-2010 zrycla

  No dwóch pokolen to zdecydowanie nie , ale widzisz co teraz się porobiło różnica wieku nie ma znaczenia
 • 19:55:27, 20-12-2011 ~gość: 81.219.206.xxx

  mam 21 lat mlodszego chlopaka..jest cudownie i magicznie laczy nas toleranacja wzajemna akceptacja dystans i poczucie humoru...wszystkim tego zycze....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Hospicja.pl
 • Kobiety.net.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X