Strona głównaZwiązkiDojrzały żonaty mężczyzna będzie mógł zostać księdzem? Rewolucja papieża Franciszka?

Dojrzały żonaty mężczyzna będzie mógł zostać księdzem? Rewolucja papieża Franciszka?

Papież Franciszek zastanawia się nad umożliwieniem starszym żonatym mężczyznom zostanie księżmi.
Dojrzały żonaty mężczyzna będzie mógł zostać księdzem? Rewolucja papieża Franciszka?  [fot. Alfredo Borba, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons] Papież powiedział, że starsi, żonaci mężczyźni o „sprawdzonym charakterze" mogliby być wyświęcani, o ile zgodzą się na celibat. doświadcza niedoboru kapłanów, szczególnie w pewnych dość odległych miejscach na świecie.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Zeit powiedział, że niedobór kapłanów na całym świecie jest „wielkim problemem", który musi być rozwiązany. Jedną z możliwości jest wyświęcanie na żonatych dojrzałych mężczyzn. Równocześnie zaznaczył jednak, że celibat nie może być sprawą dobrowolną.

W ostatnich dekadach Kościół Katolicki doświadcza trudności w znalezieniu odpowiedniej do ilości parafii liczby księży. Ze statystyk wynika, że od 1980 do 2012 roku światowa populacja katolików wzrosła aż o 57 procent, czyli o 445 milionów ludzi. W tym samym czasie zaś liczba księży spadła o 17 procent, czyli o 20,547 osób.

Już obecnie dopuszcza się wyświęcanie żonatych księży - może to mieć miejsce w przypadku duchownych anglikańskich, którzy decydują sie na przejście do Kościoła Katolickiego. Poza tym warto przypomnieć, że Katolickie Kościoły wschodnie pozwalają na święcenia żonatych mężczyzn, choć jest to wykluczone w przypadku biskupów.

Według Franciszka powinna się toczyć dyskusja nad uznaniem "viri probati" (łac. „mężów wypróbowanych"), tj. o sprawdzonej dojrzałości i charakterze moralnym, za odpowiednich do przyjęcia święceń kapłańskich. Długoletni przyjaciel papieża, brazylijski kardynał Claudio Hummes, podobno już rozważa, w jaki sposób w praktyce mogłoby to nowe rozwiązanie być zastosowane w regionie Amazonii, gdzie średnio jest tylko jeden kapłan na 10.000 wiernych.

Die Zeit podaje, że w ostatnim czasie w Niemczech trwa dyskusja nad obligatoryjnym celibatem dla księży, niemniej ze słów papieża wynika, że w tej kwestii nie będzie żadnych zmian.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X