Strona głównaZwiązkiDojrzałe kobiety rzadziej uprawiają seks. Dlaczego tak jest?

Dojrzałe kobiety rzadziej uprawiają seks. Dlaczego tak jest?

Wraz z wiekiem życie seksualne kobiet przygasa. Najczęściej za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się menopauzę, która wywołuje pewne niekorzystne dla organizmu zmiany fizjologiczne. Powodów jest jednak więcej…
Dojrzałe kobiety rzadziej uprawiają seks. Dlaczego tak jest?
Różne badania pokazały, że dojrzałe i starsze kobiety o wiele rzadziej uprawiają niż młodsze panie. Bez wątpienia jedną z przyczyn jest , które sprzyja zaburzeniom pracy organizmu, w tym wywołuje suchość genitaliów i zmiany poziomu estrogenu, co z kolei sprawia, że seks może być w tym okresie mniej chętnie podejmowany i wręcz nieprzyjemny.

Bez wątpienia menopauza ma negatywny wpływ na aktywność seksualną dojrzałych kobiet, niemniej uczeni z University of Sussex ustalili, że w przypadku wielu pań osłabienie życia seksualnego ma również związek ze stresem psychologicznym i innymi czynnikami psychospołecznymi, które są poza jednostkową kontrolą.

Do badań dotyczących życia seksualnego zaproszono niemal 4,5 tys. kobiet w średnim wieku 64 lata. Uczestniczki wypełniły dokładne kwestionariusze dotyczące poziomu aktywności i sprawności seksualnej, a także przyczyn zmian w częstotliwości uprawiania seksu.

Jak ustalono, 65 proc. badanych miało partnera życiwego, ale jedynie 22 proc. było aktywnych seksualnie. Im starsze były respondentki, tym niższy był poziom zaangażowania w działania seksualne i więcej problemów zwiazaych z życiem intymnym.

Co istotne, jednym z najczęstszych powodów wstrzemięźliwości seksualnej był brak partnera - głównie wdowieństwo. Statystycznie mężczyźni umierają w młodszym wieku, stąd wiele kobiet w seniorskich latach po prostu traci współmałżonka. Poza tym kobiety często wskazywały jako przyczyny rezygnacji z seksu przytłaczające obowiązki rodzinne, np. opiekę nad sędziwymi rodzicami czy schorowanym mężem. Dodatkowo, wśród powodów zaniku życia intymnego uczestniczki podawały: chorobę partnera, która negatywnie wpływała na lub funkcje seksualne; własne problemy zdrowotne; zażywanie leków, które osłabiały pożądanie lub funkcje seksualne.

Dalszymi najczęstszymi przyczynami niskiego , poza tymi chorobowymi lub farmakologicznymi, były: problemy w związku, kłopoty z organizowaniem sytuacji sprzyjających uprawianiu seksu i sposób, w jaki starzenie się wpływało na własny wizerunek kobiet oraz pewność siebie. Ogólnie rzecz ujmując, nikły, bo wynoszący zaledwie 3 proc., był odsetek uczestniczek, które deklarowały aktywne i satysfakcjonujące życie seksualne.

Na temat badań napisano w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy