Strona głównaZwiązkiDobra komunikacja w związku. 5 zasad efektywnej rozmowy z partnerem

Dobra komunikacja w związku. 5 zasad efektywnej rozmowy z partnerem

Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że umiejętność dobrego komunikowania się z partnerem to podstawa udanego związku. Zresztą, nie tylko związku, ale i w ogóle dobrego odnajdywania się w świecie. W każdym razie, brak odpowiedniego porozumienia w partnerstwie to prawdziwa katastrofa - oznacza rozdrażnienie, niechęć, zawód, irytację, oddalenie, a w konsekwencji nierzadko rozstanie. Zobacz, jak efektywniej komunikować się z „drugą połową".
Dobra komunikacja w związku. 5 zasad efektywnej rozmowy z partnerem [© pikselstock - Fotolia.com] Zacznij słuchać

Psycholodzy alarmują, że wielu z nas nie wypracowało sobie tej umiejętności nawet w błahych . A co dopiero w ferworze . Trudno jest zrezygnować choćby na chwilę z konstruowania logicznej ciągłości własnych wypowiedzi i posłuchać argumentów rozmówcy. Co więcej, boimy się, że partner nas nie wysłucha i mówimy, i mówimy, i mówimy... a skutek jest taki, że to wówczas na pewno nie zostaniemy usłyszani.

Uważaj na mowę ciała

W trakcie ożywionej dyskusji nieświadomie stosujemy mimikę i gesty, które mogą być zrozumiane niezgodnie z naszymi intencjami. Uczymy się odczytywać określone zachowania jako przyjazne, wrogie, lekceważące, obojętne, etc. więc nasz rozmówca jest na nie wrażliwy. Jeden z banalnych przykładów - zmarszczenie brwi może być odbierane jako gniew lub niezgoda na słowa interlokutora.

Zamiast narzekań formułuj prośby

Narzekanie jest irytujące i zwykle prowadzi do zaognienia konfliktu. Jesteśmy bardziej skuteczni w uzyskiwaniu od partnera oczekiwanych zachowań, jeśli zwrócimy się z prośbą, szczególnie gdy jest ona dobrze umotywowana. Przykładowo, nie utyskuj: „znów nie posprzątane!", „czemu nie ma jeszcze obiadu?". Lepiej zaproponuj: „słuchaj, właśnie zrobiłem/am zakupy, możesz pomóc je wypakować?" lub „może ja zrobię obiad, a ty w tym czasie odkurzysz?"

Kontroluj emocje

Niech nie biorą góry szczególnie w trakcie omawiania najważniejszych spraw. Nie ma sensu podejmować takich delikatnych tematów, jak sposób , czy irytujące nawyki, gdy jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, czy wrogo nastawieni. Wtedy dyskusja na pewno nie przebiegnie spokojnie, a i postawiony cel staje się o wiele odleglejszy... podejmij problem, gdy atmosfera jest przyjazna.

Wiedz, kiedy wycofać się z kłótni

Nie raz zdarza się, że kontynuujemy kłótnie tylko dlatego, że chcemy mieć rację. I nawet, gdy nic konstruktywnego się w niej już nie ma szans wydarzyć, bronimy swojego stanowiska, bo wydaje nam się, że tylko tak „wyjdziemy z twarzą". Wycofanie się ze sprzeczki tymczasem nie tylko nie jest kompromitujące, ale czasem stanowi najrozsądniejsze wyjście. Po prostu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy być w szczęśliwym związku, w którym czasem nie zgadzamy się z partnerem, czy też wolimy trwać w nieszczęśliwym , w którym zawsze mamy rację...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy