Strona głównaZwiązkiDługie życie zapewni... małżeństwo

Długie życie zapewni... małżeństwo

Kolejne badania pokazują, że małżeństwo ma dobry wpływ na nasze zdrowie i wiąże się z wyższymi szansami na długowieczność.
Długie życie zapewni... małżeństwo [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Zdaniem ekspertów współmałżonkowie mają przewagę zdrowotną nad ludźmi samotnymi.
Statystyki pokazują, że ludzie pozostający w związku nie tylko dłużej żyją, ale różnica ta staje się coraz większa. Według danych amerykańskiego National Center for Health Statistics wzrosła ona o kilka procent w ciągu ostatnich kilku lat.

Odkryto, że wskaźnik śmerci w danym okresie szczególnie zwiększył się u osób, które nigdy nie brały ślubu, a także u ludzi owdowiałych.

Jednym z wyjaśnień takich zależności może być to, że osoby decydujące się na ślub cechują się po prostu lepszym zdrowiem, być może też ludzie pozostający w mają lepsze ubezpieczenie zdrowotne, a więc i lepszy dostęp do opieki zdrowotnej.

Co więcej, chory pozostający w związku zwykle może liczyć na wsparcie współmałżonka, na zachęcanie do zmiany nawyków na zdrowsze i przypominanie o regularnym zażywaniu leków. To szczególnie jest widoczne w przypadku mężczyzn - żony często dbają o prawidłowy przebieg ich leczenia.

Wreszcie, jak podkreślają eksperci, stałe towarzystwo drugiej osoby ma związek lepszym , zmniejsza , która oznacza zagrożenie także fizycznymi chorobami.

Wszystko to może wyjaśniać, dlaczego ludzie owdowiali odznaczają się najwyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci. W większej mierze dotyczy ich , wyzwania fianansowe i samodzielne podejmowanie leczenia w związku z chorobami.

Jak obliczyli amerykańscy statystycy, w ciagu ostatnich ośmiu lat, wskaźniki śmierci nie zmieniły się dla zamężnych kobiet i żonatych mężczyzn, podczas gdy te dotyczące owdowiałych kobiet i mężczyzn, choć i tak wcześniej były istotnie wyższe, wzrosły najbardziej.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy