Strona głównaZwiązkiDlaczego samotni ludzie czują się osamotnieni nawet w zatłoczonym pokoju

Dlaczego samotni ludzie czują się osamotnieni nawet w zatłoczonym pokoju

Mówi się, że istnieje różnica pomiędzy życiem w pojedynkę i samotnością, to pierwsze bowiem jest wyborem. Ten, kto ceni sobie odosobnienie, może np. wybrać w pojedynkę na wycieczkę za granicę, tymczasem osoba samotna może czuć się odizolowana od innych nawet w zatłoczonym pokoju. Okazuje się, że samotni ludzie myślą inaczej, bez względu na to, jak duże są ich sieci społecznościowe.
Samotni ludzie czują się osamotnieni nawet w zatłoczonym pokoju?
- Okazuje się, że osoby samotne inaczej przetwarzają otaczający ich świat... nawet biorąc pod uwagę liczbę posiadanych przez nie przyjaciół - mówi Elisa C. Baek z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Reakcje neuronalne osób samotnych różnią się od reakcji innych ludzi, jak się więc wydaje „patrzenie na świat inaczej niż pozostali może być czynnikiem ryzyka , nawet jeśli regularnie przebywasz w towarzystwie".

Podczas 90-minutowego badania rezonansem uczestnicy oglądali czternaście krótkich filmów. Następnie opisywali swoje poczucie więzi społecznej za pomocą specjalnej skali. Każdy wypełnił też ankietę dotyczącą sieci społecznościowej, w której poproszono o wymienienie nazwisk ludzi, z którymi dana osoba najczęściej spędzała czas.

Kiedy porównano skany z zebranymi danymi, odkryto, że aktywność mózgu samotnych uczestników była istotnie odmienna od aktywności pozostałych. Było to szczególnie widoczne w sieci stanu spoczynkowego, w której aktywność ma związek z interpretacją narracji i przyjaźni, a także w układach nagrody.

- Samotni ludzie przetwarzają świat w sposób idiosynkratyczny, co może sprawiać, że mają obniżone poczucie bycia zrozumianym, które często towarzyszy - wyjaśniają naukowcy.

- Być może samotni nie znajdują wartości w tych samych sytuacjach czy zdarzeniach, co ich rówieśnicy. Może to skutkować wzmacniającym się sprzężeniem zwrotnym: samotne osoby postrzegają siebie jako odmiennych niż ich rówieśnicy, a to z kolei może prowadzić do dalszych problemów w nawiązywaniu - uważają autorzy.

Być może też samotność sama w sobie może prowadzić do przetwarzania informacji w inny sposób, mówią badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy