Strona głównaZwiązkiDieta a gniew w relacjach

Dieta a gniew w relacjach

Wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie i poziom energii, ale czy może także oddziaływać na nasze relacje? Wygląda na to, że sprawdza się powiedzenie "jak głodny to zły". Opublikowane w tym tygodniu wyniki nowych badań sugerują, że niskie stężenie glukozy we krwi może nasilać gniew i agresję między małżonkami.
Dieta a gniew w relacjach [© Peggy Blume - Fotolia.com]

Zespoły z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus, Uniwersytetu Kentucky i Uniwersytetu Karoliny Północnej zrekrutowały 107 par małżeńskich i wyposażyły je w glukometry, lalki wudu i 51 szpilek, aby rejestrować zmiany stężenia glukozy i poziomu gniewu w czasie.

Magazyn »Science« donosi, że przez 21 dni pary wykonywały pomiar glikemii co rano przed śniadaniem i co wieczór przed położeniem się spać. Badani oceniali także, na ile są pod koniec każdego dnia poprzez odnotowywanie ile szpilek z puli 51 wkłuli w lalki wudu tuż przed udaniem się na spoczynek. Ponadto po upływie 21 dni ich poziom agresji został sprawdzony w laboratorium.

»Live Science« podaje szczegóły testów laboratoryjnych. „W drugiej części eksperymentu małżonkowie rywalizowali ze sobą i wygrywał ten, który szybciej nacisnął przycisk po tym, jak kolor kwadratu na ekranie komputera zmienił się na czerwony. Po każdej wygranej uczestnicy mogli włączać w słuchawkach swoich małżonków różne dźwięki”. Pośród nieprzyjemnych dźwięków znalazło się skrobanie paznokciami po tablicy, syreny pogotowia i borowanie u dentysty.

W toku badań ustalono, że zarówno w domu, jak i w laboratorium ci małżonkowie, których poziom glikemii był niższy wieczorem przejawiali więcej i agresji wobec swoich partnerów. Według relacji »Live Science«, badani z niższą glikemią wbijali ponad dwa razy więcej szpilek w lalki wudu w porównaniu do osób z najwyższym poziomem stężenia we krwi.

Dlaczego? W streszczeniu wyników badań, które ukazało się online w »Proceedings of the National Academy of Sciences« (PNAS), czytamy: „Samokontrola agresywnych impulsów wymaga energii, a znaczną część tej energii dostarcza glukoza pochodząca ze spożywanego pożywienia”.

Ustalenia te nie są jednak większym zaskoczeniem dla wielu przedstawicieli społeczności naukowej. Wyniki wcześniejszych badań wskazały na powiązanie między niską glikemią a słabą samokontrolą. Magazyn »Science« cytuje psychologa Davida Bentona z Uniwersytetu w Swansea, w Wielkiej Brytanii, który twierdzi, że „wnioski nie są szczególnie zaskakujące”. Jak dodaje: „Wykonanie pojedynczego pomiaru dynamicznej reakcji o różnych porach u różnych osób powie nam niewiele”.

Zaskakujące czy nie, Brad Bushman, autor raportu z badań, podzielił się z czytelnikami »Live Science« pewną podstawową poradą małżeńską. „Jeżeli zamierzacie poruszyć potencjalnie gorący temat, zadbajcie o to, by nie być głodnym przed podjęciem dyskusji, gdyż głodni ludzie to często gniewni ludzie”.

Więcej informacji:

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy