Strona głównaZwiązkiDbaj o przyjaźń - zapewni ci niższy poziom stresu przez całe życie

Dbaj o przyjaźń - zapewni ci niższy poziom stresu przez całe życie

Nasza chęć socjalizowania się trwa przez całe życie, jest widoczna zarówno w życiu nastolatków, jak i osób starszych. I chociaż sposoby komunikowania się ulegają zmianie wraz z wiekiem, jedno na pewno wytrzymuje próbę czasu: przyjaźń. Ona z kolei jest korzystna dla naszej psychiki, pomaga m. in. zmniejszać stres i poziom związanego z nim hormonu - kortyzolu.
Dbaj o przyjaźń - zapewni ci niższy poziom stresu przez całe życie
W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku i o różnej płci. Każdy uczestnik został połączony w parę albo z przyjacielem, albo z kimś obcym. Takie dwuosobowe grupy zostały poddane szeregowi zadań związanych z porozumiewaniem się. Uczestnicy instruowali swoich partnerów, aby ułożyli widziany wcześniej przez tych pierwszych obrazek (tangram, tj. obrazek złożony z różnych figur geometrycznych). Każdy kształt był abstrakcyjny, a ich wygląd był trudny do opisania.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy młodsze pary skuteczniej komunikowały się z przyjaciółmi niż starsi uczestnicy, to mniej wydajnie porozumiewały się z nieznajomymi w porównaniu do starszych. Co ciekawe, seniorzy wykazywali się zręcznością konwersacyjną zarówno wobec znajomych jak i obcych.

Podczas tych testów mierzono również poziom kortyzolu w ślinie, aby określić i porównać poziomy stresu uczestników. - Kiedy doświadczasz czegoś stresującego i twój organizm działa tak, jak powinien, wydzielana jest podwyższona ilość , głównego hormonu . On z kolei skłania ciało, aby uwolniło więcej glukozy do krwioobiegu. Widać to w ślinie około 15 do 20 minut po tym, jak doświadczyliśmy . Zwiększenie poziomu kortyzolu w porównaniu do poziomu wyjściowego oznacza zatem, że dana osoba jest bardziej zestresowana niż wcześniej - mówi Michelle Rodrigues, autorka badań.

We wszystkich grupach wiekowych osoby wykonujące zadanie ze znajomymi miały konsekwentnie niższy poziom kortyzolu niż uczestnicy działający z obcymi. - Jak widzimy, daje taki sam efekt przez całe życie. Znajomi i przyjaciele osłabiają odczuwanie stresu i jest to trwałe, pomimo upływu lat - wyjaśnia Rodrigues.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy