Strona głównaZwiązkiCzynniki samotności: wiek, płeć i kultura, w której żyjemy

Czynniki samotności: wiek, płeć i kultura, w której żyjemy

Badania z udziałem ponad 46 tysięcy ludzi z całego świata pokazują, że wyższy poziom samotności dotyczy ludzi młodych, mężczyzn oraz osób ze społeczeństw „indywidualistycznych".
Czynniki samotności: wiek, płeć i kultura, w której żyjemy [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
W badaniach uczestniczyły osoby w wieku 16-99 lat. Okazało się, że ludzie spełniający wszystkie trzy podane powyżej czynniki, czyli młodzi mężczyźni ze społeczeństw indywidualistycznych, znacznie częściej deklarują poczucie niż np. starsze kobiety ze społeczeństw kolektywistycznych, takich jak te brazylijskie czy chińskie.
W przeciwieństwie do tego, czego ludzie zwykle się spodziewają, nie jest typowym problemem osób starszych - podkreśla profesor Manuela Barreto z Uniwersytetu w Exeter. - W rzeczywistości młodsi ludzie deklarują większą samotność. Wynika ona z poczucia, że czyjeś więzi społeczne nie są tak dobre, jak sobie tego dana osoba życzy, więc może to być skutkiem różnych oczekiwań ludzi młodszych i starszych. Odkryte prawidłowości co do wieku wydają się obowiązywać w wielu krajach i kulturach - dodaje prof. Barreto.
Jeśli chodzi o płeć, istniejące dowody nie są jasne. Obecna jest świadomość, że przyznanie się do poczucia samotności może być szczególnie stygmatyzujące dla mężczyzn. Kiedy jednak w pytaniach ankieterzy nie koncentrują się na płci, to mężczyźni czasami zgłaszają większy problem z samotnością niż kobiety", mówi prof. Pamela Qualter z University of Manchester.
Uczeni ankietowali ludzi z 237 krajów, stąd można było przeprowadzić bezprecedensową analizę różnic kulturowych.
To szczególnie ważne, ponieważ informacje o różnicach kulturowych w poczuciu samotności są różnorodne, a kultura może oddziaływać na rzeczywiste i pożądane interakcje społeczne" - wskazuje prof. Barreto- co więcej, można argumentować, że przyznanie się do poczucia samotności jest bardziej napiętnowane w społeczeństwach indywidualistycznych, w których oczekuje się, że ludzie będą samodzielni i niezależni. Użycie przez nas oceny, która nie odnosi się bezpośrednio do samotności, pozwoliło wykazać, że ludzie żyjący w społeczeństwach bardziej indywidualistycznych, częściej dekalrują samotność niż członkowie społeczeństw kolektywistycznych.
W obliczu pandemii COVID-19, profesor Barreto sądzi, że należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak zmiany społeczne mogą oddziaływać na młodych ludzi. „Jakkolwiek prawdą jest, że młodsi lepiej potrafią korzystać z technologii do podtrzymywania społecznych, wiadomo też, że jeśli ma to charakter zastępczy (brakuje kontaktów w rzeczywistości fizycznej), nie łagodzi poczucia samotności", wyjaśnia prof. Barreto.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy