Strona głównaZwiązkiĆwicz empatię. Dłużej pożyjesz

Ćwicz empatię. Dłużej pożyjesz

Jeśli chodzi o zdolność do współodczuwania, w najwyższym stopniu cechują się nią starsze kobiety, ci którzy stracili kogoś bliskiego oraz osoby o naturalnie silnej umiejętności odczuwania stanów psychicznych innych. Natomiast wyższa empatia jest związana z większymi szansami na osiągniecie długowieczności.
Ćwicz empatię. Dłużej pożyjesz Uczeni ze szkoły medycznej University of California w San Diego wiążą empatię z dłuższymi latami w zdrowiu oraz większą szansą na długowieczność. Ci, którzy wykazują umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi, w większej mierze mogą liczyć na towarzystwo i rzadziej są . Poczucie izolacji zaś oddziałuje na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Powszechnie wiadomo, że dobra sieć towarzyska jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a ludzie, którzy są uprzejmi i pomocni, sami zyskują większe wsparcie społeczne. Wspieranie współczucia u ludzi może poprawić ich zdrowie i samopoczucie, a nawet przyczynić się do .

W ramach badań przeanalizowano dane ponad tysiąca osób w wieku powyżej 50 lat (większość miała ponad 70 lat). Uczeni ustalili, że istnieją trzy główne wskaźniki prognostyczne poziomu współczucia: płeć, pozostawanie w oraz wysoka sprężystość psychiczna.

Kobiety w każdym wieku cechują się zwykle wyższą empatią niż mężczyźni, a jeszcze pogłębiają zdolność współodczuwania wraz z upływem lat.

Mimo to, zarówno mężczyźni jak i kobiety, którzy niedawno ponieśli osobistą stratę (np. śmierć w rodzinie) odznaczali się wyższym poziomem troski o innych. Wreszcie trzecią wyróżniającą się w empatii grupą były osoby o wysokiej tzw. „inteligencji emocjonalnej".

Jak wskazują autorzy badań, identyfikacja aspektów pomyślnego starzenia się, w tym zdolności do empatii, może być pomocna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Sprężystość psychiczna może być bowiem rozwijana poprzez , ćwiczenia uważności oraz zmniejszanie poziomu odczuwania . Korzyści z pogłębiania zdolności współodczuwania są wymierne - pomaga to w rozwoju osobistym, tworzeniu stabilnej, wspierającej sieci społecznej oraz sprzyja długowieczności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy