Strona głównaZwiązkiCo siedem lat grono naszych znajomych zmienia się w około połowie

Co siedem lat grono naszych znajomych zmienia się w około połowie

Miałeś/aś ostatnio miłą rozmowę ze znajomym ? Czy przyjaciel właśnie pomógł ci z wiosennymi porządkami? Będziesz miał/a szczęście, jeśli powtórzycie to samo za około siedem lat. Socjologowie odkryli, że właśnie co siedem lat traci mniej więcej połowę bliskich członków swojej sieci.
Co siedem lat grono naszych znajomych zmienia się w około połowie [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Mówi się, że rodziny się nie wybiera, ale przyjaciół już tak. Tymczasem socjolodzy od lat spierają się, na ile sieci znajomych są wynikiem własnych preferencji, a na ile okoliczności, w jakich można kogoś poznać. Czy twój najlepszy przyjaciel byłby najlepszym przyjacielem, gdybyście nie kończyli tego samego liceum? A czy pozostałby współmałżonkiem, gdyby nie przedstawili go znajomi, ale znajomość z nim zostałaby zawarta w jakimś barze?

Przeprowadzono ankietę wśród ponad tysiąca osób i ponownie skontaktowano się z nimi siedem lat później. Uczestniczy odpowiadali na pytania typu: Z kim rozmawiasz o ważnych sprawach osobistych? Kto pomaga Ci w naprawach w domu? Z kim się spotykasz? Gdzie poznałeś daną osobę? A gdzie teraz spotykasz tę osobę?

Jesteśmy ograniczeni w swoich wyborach

Sprawdzono, czy np. kontekst społeczny, w jakim nawiązywane są kontakty, wpływa na poziom podobieństwa między partnerami, i znajomymi. Uważano, że ten wpływ będzie silniejszy dla bliższych relacji, bo jesteśmy mniej wybredni w wyborze znajomych niż w wyborze partnera. W związkach z partnerami rzeczywiście odkryto więcej podobieństw niż w związkach z przyjaciółmi. Co ciekawe jednak, wpływ kontekstu społecznego na to podobieństwo nie różnił się, okazuje się więc, że same możliwości spotkania oddziałują na skład „sieci osobistych".

Jak się okazuje, osobiste siatki społeczne nie powstają wyłącznie na podstawie wyborów. Te wybory są ograniczone przez możliwości spotkania. Co więcej, ludzie zwykle wybierają przyjaciół w wyniku okoliczności, w których wcześniej zawarli jakąś przyjaźń.

Indywidualizm

Wielu socjologów jest zdania, że nasze społeczeństwa stają się coraz bardziej indywidualistyczne. Przykładowo, sądzą, że ściśle oddzielamy pracę, kluby i przyjaciół. Jednakże według Geralda Mollenhorsta z Uniwersytetu w Utrechcie konteksty publiczne, takie jak praca lub sąsiedztwo, oraz konteksty prywatne, często nakładają się na siebie.

Badania Mollenhorsta pokazują też, że sieci się nie kurczą - w okresie siedmiu lat średni rozmiar sieci był zaskakująco stabilny. Równocześnie w ciągu tego okresu skład znajomych istotnie się zmienił. Jeśli chodzi o tych, z którymi chętnie toczono przyjacielskie rozmowy i osoby, na które można było liczyć, jedynie trzydzieści procent ludzi z pierwotnej grupy nie zmieniło się siedem lat później. Z kolei zaledwie 48 procent z nich w ogóle wciąż jeszcze należało do sieci społecznej danego człowieka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy