Strona głównaZwiązkiCo robimy po seksie - przytulamy się, czy idziemy spać?

Co robimy po seksie - przytulamy się, czy idziemy spać?

Sen kontra przytulanie: nauka bada to, co dzieje się po seksie.
Co robimy po seksie - przytulamy się, czy idziemy spać? [© Monkey Business - Fotolia.com]
Według badań przeprowadzonych przez psychologów ewolucyjnych, tendencja do niezasypiania po wiąże się z większym pragnieniem budowania i przywiązaniem.

- Im częściej partner zasypiał po seksie, tym silniejsza była u drugiej osoby chęć nawiązania więzi - mówi Daniel Kruger z University of Michigan.

W badaniach wzięło udział ponad czterysta osób, które wypełniły anonimowe ankiety online dotyczące pragnień i oczekiwań po seksie.

Uczestnicy, których partnerzy przysypiali natychmiast po aktywności seksualnej, mieli silniejsze pragnienie przytulania się i rozmawiania po zbliżeniu.

- Zasypianie przed partnerem może być nieświadomym sposobem wykluczenia możliwości rozmowy dotyczącej zobowiązań - mówi prof. Susan Hughes, współautorka badań.

W badaniu przyjrzano się również, kto był bardziej skłonny jako pierwszy/a. Pomimo rozpowszechnionego stereotypu, nie stwierdzono, że mężczyźni szybciej zasypiali po seksie. Odkryto jednak, że kobiety częściej zasypiały jako pierwsze, gdy zbliżenie nie miało miejsca.

- Być może mężczyźni dłużej pozostają czujni ze względu na ewolucyjnie uwarunkowane pilnowanie partnera - upewniają się, że kobieta nie zostawi ich dla kogoś innego - wyjaśnia Hughes. - Mężczyźni mogą też przez jakiś czas nie zasypiać, próbując nakłonić partnerkę do seksu - dodaje Hughes.

Jak wskazują autorzy, naukowcy rzadko analizują zachowania po seksie. - Zdecydowana większość badań nad ewolucyjną psychologią rozrodu człowieka koncentruje się na tym, co jest wcześniej i co prowadzi do stosunku płciowego. Jednak strategie reprodukcyjne nie wyczerpują się wraz ze stosunkiem; mogą wpływać na określone zachowania bezpośrednio po seksie - wskazuje Hughes.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy