Strona głównaZwiązkiChrapanie niszczy małżeństwa?

Chrapanie niszczy małżeństwa?

Kiedy mąż chrapie, żona wybudza się i usiłuje sprawić, by zmienił pozycję, w jakiej śpi. Ranem zaś oboje są niewyspani. To częste zjawisko, które może mieć większy wpływ na małżeństwo, niż się sądzi.
Chrapanie niszczy małżeństwa? [Fot. pikselstock - Fotolia.com]
Pracownicy Rush University Medical Center sprawdzili, jak problemy z bezdechem sennym męża wpływają na jakość snu żony i satysfakcję w małżeństwie.

To częsty problem w , na który nikt nie zwraca wystarczającej uwagi. Pary borykające się z bezdechem sennym, cechują się wysokim wskaźnikiem rozwodów - mówi dr Rosalind Cartwright, autorka badań.
Pary, w których mężczyzna chrapał, były kilkakrotnie pytane o poziom senności i zadowolenie z małżeństwa oraz jakość wspólnego życia. Uczestnicy spędzili kilka nocy w laboratorium, dzięki czemu można było obiektywnie ocenić długość i każdego z partnerów.
Okazuje się, że żona rzeczywiście nie może spać z powodu męża. To nie jest mały problem. Niedobór snu partnerów obciąża małżeństwo i stwarza wrogą i napiętą atmosferę - wskazuje Cartwright.
Przykładowo, w przypadku jednej z par chrapanie męża wybudzało żonę ze snu ponad osiem razy na godzinę. Jej wydajność snu, czyli procent czasu, w którym faktycznie śpi w nocy, wyniosła 73 procent, tymczasem wydajność snu przeciętnej osoby jest bliska 90 procent. Żona próbowała stosować zatyczki do uszu, słuchawki i inne urządzenia, ale w końcu zrezygnowała i zdecydowała się spać sama. - Widoczne było napięcie w małżeństwie. Para cały czas się kłóciła, a ankiety wykazały niskie zadowolenie ze związku, zwłaszcza w zakresie komunikacji - wyjaśnia Cartwright. Następnie mąż został poddany technice wspomagania oddychania stosowanej głównie w leczeniu bezdechu sennego (CPAP) i przestał chrapać. Jak się okazało, jakość snu żony i satysfakcja z małżeństwa znacznie wzrosła po dwóch tygodniach leczenia.
, choroba, której objawem jest m. in. chrapanie, to poważny problem zdrowotny. Występuje, gdy tkanka tylnej części gardła zapada się i blokuje drogi oddechowe. Przerwa w oddychaniu trwa co najmniej 10 sekund i może występować nawet ponad dziesięć razy na godzinę. Bezdech obniża poziom tlenu we krwi, sprawiając, że pacjent staje się podatny na nadciśnienie, udar i inne problemy sercowo-naczyniowe.

Obturacyjny bezdech senny może wystąpić u osób obojga płci w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy otyłych mężczyzn w średnim wieku. Najczęstszymi symptomami bezdechu są: głośne chrapanie, krztuszenie się lub dyszenie podczas snu oraz senność w ciągu dnia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy