Strona głównaZwiązkiChoroby serca zagrażają twojemu mężowi? Ciebie też dotyczy ich wyższe ryzyko

Choroby serca zagrażają twojemu mężowi? Ciebie też dotyczy ich wyższe ryzyko

Uczeni z Uniwersytetu Tsukuba pokazują, że jeśli mężczyzn dotyczą główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, tj. nadciśnienie, cukrzyca, czy nadmiar cholesterolu, ich żony również mają wyższe ryzyko tych samych zaburzeń.
Choroby serca zagrażają twojemu mężowi? Ciebie też dotyczy ich wyższe ryzyko [fot. Free-Photos from Pixabay]
stanowią głównę przyczynę zgonów na całym świecie, prowadząc do śmierci corocznie prawie 18 milionów ludzi. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba wykazali, że mężczyźni, u których występuje jeden lub wszystkie główne czynniki ryzyka, czyli nadciśnienie, cukrzyca i dyslipidemia, częściej mają żony cierpiące na te same dolegliwości.

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia chorobę niedokrwienną serca i jako odpowiednio pierwszą i drugą przyczynę śmierci; razem odpowiadają za 85 proc. wszystkich zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych i plasują się na takiej pozycji od ponad trzech dekad. Choroba sercowo-naczyniowa jest uwarunkowana zarówno genetycznie, jak i środowiskowo, przy czym ten drugi aspekt silniej oddziałuje na jej rozwój. , i niewłaściwy poziom tłuszczu (dyslipidemia) są tu głównymi czynnikami ryzyka i jakkolwiek można je modyfikować dzięki lekom oraz stylowi życia, stają się coraz powszechniejsze.
Pary małżeńskie mają podobne preferencje żywieniowe, a także styl życia w odniesieniu do poziomu aktywności, nastawienia do ćwiczeń fizycznych oraz palenia papierosów i alkoholu - mówi profesor Takehiro Sugiyama, współautor badań. To, że pary cechują się podobnymi wzorcami chorobowe odnosi się raczej do ryzyka chorób przewlekłych, na które wpływ mają właśnie codzienne nawyki, a nie do ryzyko genetyczne, wyjaśniają uczeni.
W badaniach wzięło udział prawie 70 tysięcy małżeństw w wieku powyżej 40 lat. Pod uwagę wzięto obecność nadciśnienia, cukrzycy i dyslipidemii u mężczyzn. Okazało się, że żony mężczyzn z zaburzeniami we wspomnianym zakresie były znacznie bardziej narażone na konieczność leczenia z tych samych powodów niż reszta pań. Taka zależność pozostała w mocy także po uwzględnieniu rozmaitych czynników mogących wpływać na obecność wymienionyuch dolegliwości, w tym miejsca zamieszkania, wykształcenia, wieku, przyzwyczajeń, poziomu wydatków oraz dostępu do opieki zdrowotnej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć