Strona głównaZwiązkiChoroby przewlekłe wpędzają nas w samotność?

Choroby przewlekłe wpędzają nas w samotność?

Trudności nierzadko zbliżają ludzi, jednakże nowe badania pokazują, że rozwój przewlekłej choroby często sprawia, że pacjenci czują się bardziej samotni, dotyczy to nawet tych, którzy od kilkudziesięciu lat mają stałego partnera.
Choroby przewlekłe wpędzają nas w samotność? [fot. Gundula Vogel from Pixabay]
Wiele już dowiedziano się o wpływie samotności na choroby, ale mało jest badań dotyczących tego, czy to choroba przyczynia się do poczucia odizolowania. Okazuje się, że diagnoza poważnej choroby oznacza poczucie w przypadku ludzi starszych i dzieje się tak niezależnie od tego, czy są w długotrwałym związku, czy też nie.
Jakość naszych więzi społecznych ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o radzenie sobie ze skutkami poważnej choroby w starszym życiu. Samo posiadanie partnera może nie wystarczyć - mówi Meaghan Barlow, autorka badań z Concordia University.
Badacze przez ponad dekadę monitorowali samopoczucie ponad 120 osób, z których większość była po siedemdziesiątce. Oceniano, jakie strategie mogą zmniejszyć stres związany z poważnymi problemami zdrowotnymi. W szczególności pozytywne przewartościowanie trudnej sytuacji zdrowotnej i nie obwinianie się za chorobę pomagało osłabić poczucie osamotnienia - najprawdopodobniej dlatego, że pozwalało to utrzymać motywację do zaangażowania w życie społeczne i zapobiegało objawom .
Rezygnacja z życia towarzyskiego tylko przyczynia się do pogorszenia sytuacji. Walka z nie powinna powstrzymywać przed próbami wyjścia na zewnątrz, jeśli tylko można - wyjaśnia Barlow - fakt, że samotność może prowadzić do dalszych komplikacji, oznacza, że warto podjąć kroki, aby zapobiec takim skutkom. Znalezienie różnych sposobów pozostawania oznacza również, że rzadziej obwiniasz siebie za chorobę czy mniejsze znaczenie ma, że nie możesz liczyć na partnera, który wypełni tę lukę.
Wyniki badań przedstawiono w magazynie Health Psychology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy