Strona głównaZwiązkiChemia zakochania. Co się dzieje z organizmem, gdy odczuwa się miłość

Chemia zakochania. Co się dzieje z organizmem, gdy odczuwa się miłość

Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii, jak po zażyciu kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Powstaje tu też pytanie: „Zakochuje się serce czy mózg?"
Chemia zakochania. Co się dzieje z organizmem, gdy odczuwa się miłość [fot. Kranich17 from Pixabay]
- powoduje, że nasz organizm uwalnia mnóstwo związków chemicznych poprawiających samopoczucie, które wywołują określone reakcje fizyczne - mówi dr Pat Mumby z Uniwersytetu Loyola w Chicago. - Ten wewnętrzny „eliksir miłości" jest odpowiedzialny za zaczerwienienie naszych policzków, pocenie się dłoni i szybsze bicie serca - dodaje.

Poziom m. in. dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny wzrasta, gdy dwoje ludzi się zakochuje. Dopamina wywołuje uczucie euforii, natomiast adrenalina i noradrenalina są odpowiedzialne za przyspieszone bicie serca, i ogólne zaabsorbowanie, które towarzyszą doświadczaniu .

Skany MRI wskazują, że miłość aktywuje ośrodek przyjemności w mózgu. Kiedy się zakochujemy, zwiększa się przepływ krwi w tym samym obszarze, który jest zaangażowany w .
Miłość obniża poziom serotoniny, co jest powszechne u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi - wskazuje dr Mary Lynn z Uniwersytetu Loyola. - To może wyjaśniać, dlaczego na wczesnych etapach związku koncentrujemy się jedynie na naszym partnerze - wyjaśnia.
Lekarze ostrzegają, że te fizyczne reakcje na miłość mogą działać na naszą niekorzyść. - Wyrażenie „miłość jest ślepa" jest adekwatne, ponieważ mamy tendencję do idealizowania nowego partnera i dostrzegania na wczesnych etapach związku tylko tych rzeczy, które chcemy widzieć - mówi dr Mumby. - Osoby z zewnątrz mogą mieć o wiele bardziej obiektywne i racjonalne spojrzenie na partnerstwo niż dwie zaangażowane emocjonalnie osoby - dodaje.

Istnieją trzy fazy miłości, które obejmują żądza, atrakcyjność i przywiązanie. Żądza to faza sterowana hormonami, w której doświadczamy pożądania seksualnego. Przepływ krwi do ośrodka przyjemności w mózgu następuje podczas fazy atrakcyjności, kiedy silnie koncentrujemy się na partnerze. To zachowanie zanika podczas etapu przywiązania, gdy organizm rozwija tolerancję na stymulanty przyjemności. Endorfiny i hormony wazopresyna oraz oksytocyna również „zalewają" wówczas organizm, wywołując ogólne dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa, które sprzyjają trwałemu związkowi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy