Strona głównaZwiązkiChcesz wydłużyć życie? Rozwiązuj konflikty na bieżąco

Chcesz wydłużyć życie? Rozwiązuj konflikty na bieżąco

U ludzi, którzy czują, że rozwiązali kłótnię, reakcja emocjonalna związana z tym sporem jest znacznie zmniejszona, a w niektórych przypadkach niemal zupełnie wymazana. Osłabianie stresu zaś znacząco wpływa na stan zdrowia i daje większe szanse na dłuższe życie.
Chcesz wydłużyć życie? Rozwiązuj konflikty na bieżąco [© Monkey Business - Fotolia.com]
Zmniejszenie stresu może mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia, mówią eksperci z Oregon State University. - Każdy doświadcza stresu w codziennym życiu. Nie da się powstrzymać stresujących zdarzeń. Jednak sposób, w jakim się w nie angażujemy, doprowadzamy do końca i rozwiązujemy je, z pewnością przyniesie korzyść dla samopoczucia. Rozstrzyganie sporów jest bardzo ważne dla utrzymania dobrego zdrowia w życiu codziennym - mówi Robert Stawski.

Od dawna wiadomo, że przewlekły stres może wpływać na zdrowie, od zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i , po problemy fizyczne, w tym , osłabienie i problemy żołądkowo-jelitowe.

Jednak nie tylko główne długotrwałe czynniki stresogenne, takie jak ubóstwo lub przemoc w rodzinie, mogą wyrządzić szkody. - Codzienne stresory, szczególnie drobne niedogodności, z którymi mamy do czynienia w ciągu dnia, także mają trwały wpływ na poziom i funkcje poznawcze oraz ryzyko przedwczesnej śmierci - mówi Dakota Witzel z Oregon State University.

Do badań zaproszono dwa tysiące osób, z którymi przez osiem dni z rzędu przeprowadzano wywiady na temat ich uczuć i doświadczeń. Badacze przyjrzeli się raportom dotyczącym angażowania się uczestników w kłótnie i unikania konfliktów, co określano jako przypadki, w których dana osoba mogłaby się o coś spierać, ale zdecydowała się na to, aby nie doszło do sporu. Następnie mierzono, jak incydent wpłynął na deklarowaną przez uczestnika zmianę w poziomie negatywnych i pozytywnych emocji.

Okazało się, że w dniu konfliktu lub jego uniknięcia ludzie, którzy czuli, że spór został rozwiązany, deklarowali znacznie niższy poziom emocji związanych z odreagowaniem tej sytuacji niż pozostali. Kolejnego dnia efekty te były jeszcze wyraźniejsze: ludzie, którzy uważali, że sprawa została rozwiązana, nie doświadczali dalszych negatywnych emocji związanych ze sporem.

W badaniu przyjrzano się również różnicom związanym z wiekiem w odpowiedzi na kłótnie. Starsi częściej niż młodsi wskazywali, że ich udało się rozwiązać. Przy czym umiejętność unikania zaogniania sporów pozytywnie wpływała na wszystkich ludzi, bez względu na wiek.

Dlaczego seniorzy lepiej sobie radzili z rozwiązywaniem konfliktów lub ich unikaniem? Według badaczy, starsi są bardziej skłonni do minimalizowania negatywnych i maksymalizacji pozytywnych emocji. Co więcej, mogą też mieć większe doświadczenie w radzeniu sobie podczas niesnasek i skuteczniej je łagodzić.

W każdym razie - mówią eksperci - jakkolwiek ludzie nie zawsze mogą kontrolować, jakie stresory pojawiają się w ich życiu, a brak kontroli sam w sobie jest w wielu przypadkach bodźcem stresowym, mogą popracować nad własną reakcją emocjonalną na to, czego doświadczają.

- Niektórzy ludzie reagują silniej niż inni. Jednak stopień, w jakim możesz powstrzymać , aby nie miał on na ciebie tak uciążliwego wpływu w ciągu następnych dni, pomoże zminimalizować jego potencjalny negatywny długoterminowy wpływ - mówi Stawski.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy