Strona głównaZwiązkiChcesz się z kimś zaprzyjaźnić? Zamów podobny posiłek

Chcesz się z kimś zaprzyjaźnić? Zamów podobny posiłek

Jak najlepiej zbudować relacje z kimś nowo poznanym? Okazuje się, że istnieje prosta strategia - jedz to samo jedzenie, co osoba w twoim towarzystwie.
Chcesz się z kimś zaprzyjaźnić? Zamów podobny posiłek [fot. StockSnap from Pixabay]
Badacze z University of Chicago przeprowadzili serię eksperymentów, które pokazały, jak wspólne jedzenie ułatwia poczucie bliskości i .

W pierwszym badaniu każdy uczestnik współpracował z nieznajomym podczas grania w grę inwestycyjną zaprojektowaną dla pomiaru zaufania. Uczestnicy otrzymali pieniądze, które mogliby przekazać nieznajomemu, a on miał zainwestować pieniądze, gwarantując, że wartość inwestycji podwoi się.

Zaproszone do testów osoby mogły zdecydować, ile - jeśli w ogóle - zainwestowanych pieniędzy zwrócą partnerom w inwestycji. Niektóre pary zjadły tego samego cukierka przed ćwiczeniem, podczas gdy pozostałe zjadły inne cukierki. Jak się okazało, średnio uczestnicy dali więcej pieniędzy nieznajomym, którzy jedli te same cukierki.

W innym badaniu pary uczestników przypisano do przeciwnych stron negocjacji pracowniczych. Niektóre z nich zjadły podobny podczas negocjacji, inne zaś otrzymały inne dania. Ustalono, że pary, którym zaserwowano podobne jedzenie, osiągnęły porozumienie prawie dwa razy szybciej niż pozostali.
Ludzie zwykle sądzą, że podejmują decyzje za pomocą logiki i w dużej mierze są nieświadomi, że preferencje żywieniowe mogą wpływać na ich osądy - mówi prof. Ayelet Fishbach z University of Chicago - Na bardzo podstawowym poziomie jedzenie można strategicznie wykorzystywać, aby pomóc ludziom współpracować i budować zaufanie.
Jakkolwiek ustalono, że podobne preferencje co do jedzenia sprzyjały zaufaniu i współpracy, badacze sprawdzili też, czy inne rodzaje podobieństw dają taki sam efekt. Zbadano, czy osoby noszące koszule tego samego koloru ufają sobie bardziej niż ludziom w ubraniu o innym kolorze. Okazało się, że barwa koszuli nie miała tu znaczenia.
Myślę, że jedzenie ma taki potężny skutek, ponieważ jest to coś, co przyjmuje nasz organizm i musimy ufać, żeby coś jeść" - mówi prof. Fishbach. „Mam nadzieję, że nasze badania zostaną wykorzystane do łączenia ludzi i ułatwienia rozwiązywania . Naszym kolejnym celem jest określenie, czy dzielenie się jedzeniem ma wpływ na zaufanie i współpracę - dodaje prof. Fishbach.
Wyniki badań są dostępne w Journal of Consumer Psychology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy