Strona głównaZwiązkiChcesz poprawić jakość życia? Dbaj o przyjaźń

Chcesz poprawić jakość życia? Dbaj o przyjaźń

Przyjaźń poprawia jakość życia. Amerykańscy uczeni mówią, że stanowi jeden z ważnych czynników poczucia szczęścia.
Chcesz poprawić jakość życia? Dbaj o przyjaźń [© Photographee.eu - Fotolia.com] Niedawno pisaliśmy o tym, że ma ważny wpływ na szanse na , a grono sprawdzonych przyjaciół nie musi oznaczać dłuższego życia, niemniej stanowi ono jeden z podstawowych faktorów .

Jak odkryli uczeni z trzech uniwersytetów w Kalifornii (Chapman University, Sonoma State University i California State University), ma ważny wpływ na nasz dobrostan. Jednocześnie zauważyli, że w jesieni życia liczba przyjaciół maleje.

W ramach badań przeprowadzono wywiady z ponad 25 tysiącami ludzi w średnim wieku 42 lata. Celem testów było określenie wartości, jaką uczestnicy przypisują przyjaźni. Pod koniec analiz stwierdzono, że posiadanie dobrych przyjaciół był bardzo ważne dla każdego uczestnika. Niektórzy wskazywali, że przyjaźń jest najistotniejsza dla dobrej jakości życia, inni dla najwyższej potrzebują i wiernych przyjaciół, i dobrej pracy.

Nasze badania potwierdzają tezę, że przyjaźnie spełniają kilka ważnych potrzeb w naszym życiu Odczuwamy konieczność wiązania z osobą, która w pewnym sensie jest podobna do nas, a w innym odmienna. Chcemy móc do kogoś zadzwonić, aby uzyskać wsparcie w trudnych czasach i dzielić z kimś niezapomniane przeżycia. Poza tym odkryliśmy, że starsi ludzie mają mniej przyjaciół, co sugeruje, że warto wspierać działania, które ułatwią im zawieranie i podtrzymywanie znajomości, mówią autorzy badań.

Jeśli chodzi o relatywnie niewielkie grono przyjaciół w przypadku seniorów, wyjaśniają badacze, nie wynika ono z tego, że na emeryturze mniej dbamy o więzi z innymi, ale zjawisko to jest spowodowane zarówno śmiercią części dotychczasowych przyjaciół, jak i większymi trudnościami z organizowaniem spotkań ze znajomymi (ze względu na częstsze kłopoty ze zdrowiem lub mobilnością).

O badaniach mozna przeczytać w czasopiśmie PlosOne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X