Strona głównaZwiązkiBezpośredni kontakt z innymi najskuteczniej zmniejsza samotność

Bezpośredni kontakt z innymi najskuteczniej zmniejsza samotność

Kontakt osobisty pomaga zmniejszyć poziom samotności u osób starszych, a inne sposoby podtrzymywania relacji, takie jak dzwonienie, wysyłanie e-maili czy SMS-ów, nie są tak skuteczne w osłabianiu poczucia samotności, zauważają uczeni z University of Texas i University of Michigan.
Bezpośredni kontakt z innymi najskuteczniej zmniejsza samotność  [fot. AV_Photographer from Pixabay]
- Chcieliśmy ocenić, jak starsi reagują, gdy są samotni i jaki wpływ na poziom samotności mają różne rodzaje kontaktów społecznych - mówi dr Shiyang Zhang, współautor badań. - Odkryliśmy, że gdy seniorzy czują się samotni, chętniej sięgają po telefon i dzwonią do kogoś. Jednak osobiste wizyty były jedynym rodzajem kontaktu, który faktycznie zmniejszał deklarowany poziom - dodaje.

Od dawna wiadomo, że regularne kontakty społeczne są ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz przyczyniają się do długowieczności, zaś samotność wiąże się z chorobami serca, pogorszeniem , a nawet przedwczesną śmiercią. Jakkolwiek wielu seniorów zmaga się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi i kłopotami z , które mogą utrudniać kontakt osobisty, okazuje się, że to właśnie taki jest ważnym elementem zapobiegania samotności.

Testy objęły ponad 300 osób w wieku powyżej 65 lat. Co trzy godziny uczestników pytano o poziom samotności i kontakt z innymi, w tym o to, czy odbywał się on osobiście, przez telefon czy cyfrowo (np. poprzez pisanie wiadomości na różnych komunikatorach internetowych).

Sprawdzono również, czy kontakt dotyczył osób o bliskich czy dalszych znajomych. Jak ustalono, gdy starsi czuli się samotni, chętniej zwracali się do swoich bliskich przyjaciół i rodziny. Niemniej, okazało się, że kontakt osobisty - nawet z kimś, z kim mieli tylko słabe więzi, na przykład ze znajomym - był lepszym prognostykiem niższego poziomu samotności niż rozmowa telefoniczna z członkiem rodziny lub przyjacielem, z którym więzi były silniejsze.

- Jakkolwiek rozmowy telefoniczne są dostępne w większości przypadków i zapewniają osobom starszym możliwości nawiązania kontaktów, gdy czują się samotne, wydaje się, że telefonowanie może nie być tak skuteczne w zmniejszaniu samotności jak kontakt osobisty - wskazuje Zhang. - Łączność telefoniczna i cyfrowa nie zapewnia osobom starszym takiej samej bliskości emocjonalnej i komfortu jak kontakt osobisty. Po prostu nie jest dobrym substytutem - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy